- Reklamë -spot_img
27.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaPutin po kërcënon sërish Përendimin? Ja çfarë po planifikon ai

Putin po kërcënon sërish Përendimin? Ja çfarë po planifikon ai

- Reklamë -spot_img

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko, ka paralajmëruar se Rusia po dërgon armë bërthamore drejt Bjellorusisë.

Të dy vendet kanë njoftuar transferimin e armëve berthamore, duke nënshkruar një marrëveshje.

Vendosja e raketave u njoftua për herë të parë nga Vladimir Putin në mars, me presidentin që ka paralajmëruar vazhdimisht se Rusia do të ishte e gatshme të përdorte armë bërthamore nëse do të ishte e nevojshme për të mbrojtur “integritetin e saj territorial”.

TASS raportoi sot se ishte arritur një marrëveshje për ruajtjen e kokave të luftës në një strukturë të veçantë që do të përfundojë brenda pak më shumë se një muaji.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se masa ishte për shkak të një “përshkallëzimi jashtëzakonisht të kërcënimeve në kufijtë perëndimorë të Rusisë dhe Bjellorusisë”.

“Ushtarët bjellorusë kanë marrë trajnimin e nevojshëm në qendrat e stërvitjes ruse,” tha ai.
NATO ka thënë se nuk sheh ndonjë nevojë për të rregulluar qëndrimin e saj bërthamor, megjithëse thotë se retorika bërthamore e Putinit është “e rrezikshme dhe e papërgjegjshme”.

Ushtarët bjellorusë kanë marrë trajnimin e nevojshëm në qendrat e stërvitjes ruse,” tha ai.

NATO ka thënë se nuk sheh ndonjë nevojë për të rregulluar qëndrimin e saj bërthamor, megjithëse thotë se retorika bërthamore e Putinit është “e rrezikshme dhe e papërgjegjshme”.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë