Publikohet bilanci: Rritet numri i viktimave nga Covid-19 në Itali

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Itali duket se po mbyll me rezultate shpresëdhënëse një javë shumë të rëndësishme për qeverinë vendase, që pritet të marrë masa të reja.

Ndonëse bilancet mbeten proekupuese, krahasuar me fillimin e epidemisë diferenca e dukshme vihet re.

Së fundmi, autoritetet italiane njoftojnë se në 24 orët e fundit janë regjistruar 87 viktima dhe 593 raste pozitive me Covid-19.

Krahasuar me ditën e djeshme, vihet re se numri i viktimave është rritur, sepse dje u shënuan 70 viktima, kurse numri i të prekurve ka mbetur i pandryshueshëm.

Deri tani, numri i përgjithshëm i viktimave është 33,229 ndërsa ai i të infektuarve 232,248.

Sakaq, janë shëruar 2,240 persona, duke e çuar numrin total të të shëruarve në 152,844, ndërsa raste aktive me Covid-19 janë 46,175.

Pacientë që po kurohen në struktura spitalore janë 7,094,  475 e të cilëve janë të shtruar në repartet e terapisë intesive.

Në rajonin e Lombardisë, rajoni më i prekur në shtetin fqinj, numri i viktimave është 16, 012.

Disa rajone italiane si Basilicata, Calabria, Umbria, Abruzzo, Bolzano nuk kanë regjistruar asnjë rast pozitiv në 24 orët e fundit.

Shpërndaje
Share.

Komento