Planifikuan sulm terrorist për festën e Sulltan Novruzit, shpallen në kërkim ndërkombëtar 4 të dyshuarit

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Policia njoftoi ditën e djeshme nëpërmjet një deklarate për mediat, se kishte zbuluar një celulë terroriste iraniane, që do të kryente një sulm në Shqipëri gjatë 2018-ës.

Objektivi i tyre ishin muxhahedinët dhe sulmi ishte planifikuar të kryhej më 18 mars, gjatë festës së Sulltan Novruzit.

Kreu i celulës ishte një operativ i njësive të operacioneve të jashtme të forcave iraniane QUDS, i quajtur Peyman.

Ky i fundit i drejtonte operacionet nga Irani, ndërsa operativët e tij ishin Abdolkhalegh Malek Zadeh, Alireza Naghashzadeh dhe Abdulselam Turgut, një trafikant i dorgërave të rënda, në kërkim në disa shtete europiane.

Të katër këto persona janë shpallur në kërkim ndërkombëtar për terrorizëm.

Aktualisht ato ndodhen jashtë territorit të Shqipërisë.

Turgut ndërkohë ka pasur lidhje edhe me bandat shqiptare të drogës.

Ai është arrestuar për 1 ton heroinë, por është lënë në ‘Arrest shtëpie’ me vendim të Gjin Gjonit.

Me të dalë nga burgu, Turgut arratiset nga Shqipëria me pasaportë false.

Shpërndaje
Share.

Komento