Planifikonte arratisjen e bashkëshortit nga burgu, arrestohet gruaja e “El Chapo-s”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gruaja e bosit meksikan të burgosur të drogës Joaquín “El Chapo” Guzmán është arrestuar në SHBA nën dyshimin e trafikut të drogës.Emma Coronel Aispuro, 31 vjeç, u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar Dulles jashtë Uashington DC.  Ajo akuzohet për pjesëmarrje në një komplot për shpërndarjen e kokainës, metamfetaminës, heroinës dhe marihuanës.

Guzman aktualisht po vuan një dënim të përjetshëm në New York për trafik droge dhe pastrim parash.63-vjeçari është një ish-kreu i kartelit Sinaloa, për të cilin zyrtarët thonë se ishte furnizuesi më i madh i drogës në SH.B.A.Gjyqi i tij në vitin 2019 bëri zbulime tronditëse për jetën e tij, nga drogimi dhe përdhunimi i vajzave të reja deri në 13 vjeçe deri në kryerjen e vrasjeve të ish anëtarëve të kartelit dhe rivalëve.

Coronel Aispuro pritet të paraqitet në një gjykatë federale në DC përmes video konferencës, tha departamenti i drejtësisë i SH.B.A. si  dhe të përballet me akuzat e trafikut të drogës. Ajo gjithashtu akuzohet për komplot me të tjerët për të ndihmuar burrin e saj të arratisej nga burgu në Meksikë në 2015.

Ai u burua nga arratis i sigurimit maksimal të Meksikës, Altiplano, pasi djemtë e tij blenë një pronë pranë burgut dhe një orë GPS e futur kontrabandë në burg u dha fadromave vendndodhjen e tij të saktë. Ai shpëtoi duke hipur në një motor të vogël të përshtatur posaçërisht përmes tunelit. Dokumentet e gjykatës thanë se zonja Coronel Aispuro dyshohet se ishte e përfshirë në planifikimin e një arratisje tjetër burgu për burrin e saj para se ai të ekstradohej në SH.B.A. në Janar 2017. Ajo nuk ka komentuar mbi akuzat.

Kush është Emma Coronel Aispuro?

Coronel Aispuro është një qytetare me shtetësi të dyfishtë amerikane-meksikane, një ish fituese e konkursit të bukurisë dhe studente e gazetarisë, dhe nënë e binjakëve me Guzman. Sipas intervistave të mëparshme që ajo u dha mediave amerikane, ajo së pari u takua me Guzman në një vallëzim kur ajo ishte 17 vjeç dhe ai 49 vjeç.

Ajo mori pjesë pothuajse çdo ditë në gjyqin tre-mujor të burrit të saj në New York, gjatë së cilës dëgjoi jo vetëm llogari të zymtë të vrasjes dhe përdhunimit, por gjithashtu pretenendimet se ai e spiunonte atë dhe gratë e tjera. Ajo u vu në qendër të vëmendjes së mediave gjatë atij gjykimi. Në një rast, ajo u duk duke qeshur gjatë dëshmisë së përlotur të një prej të dashurave të Guzman. Një ditë tjetër ajo dhe Guzman kishin veshur xhaketa të ngjashme prej kadifeje, të cilat shumë njerëz i interpretuan si një shfaqje solidariteti.

Shpërndaje
Share.

Komento