Pezullohet përsëri gjyqi kundër Emiliano Shullazit, shkak bëhet gjyqtari i munguar

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Çështja Shullazi mesa duket nuk do të marrë asnjë drejtim, të paktën kështu duket deri më tani.

Edhe seanca e sotme gjyqësore ka dështuar dhe këtë herë për shkak të mosformimit të trupit gjykues.

Sipas Ballkanweb, ka qenë pikërisht Këshilli i Lartë i Gjykatës ai që nuk ka komanduar gjyqtain e tretë në çështje gjë që ka çuar edhe në pezullimin e seancës.

Mësohet se në sallën e gjyqit ka dalë vetëm kryesuesja Saida Dollani dhe anetarja Albana Boksi, pasi gjyqtari i tretë që i takon përkatësisht anëtarit të Apelit për Krime të Rënda, i cili mbahej nga Nure Dreni.

Dreni është dorëhequr për shkak se ka qenë më herët pjesë e një çështjeje që kishte lidhje me Shullazin.

Ndërkohë, Blerim Shullazi  ka kallëzuar penalisht në prokurorinë e Tiranës gjyqtaren Saida Dollani për shpërdorim detyre.

Mësohet, ndër të tjera se seanca e rradhës do të zhvillohet më date 23 maj.  Gjate procesit 5 gjyqtarë janë dorehequr ndërsa një tjetër gjyqtar është shkarkuar nga Vettingu.

Shpërndaje
Share.

Komento