Paralajmërimi i Interpolit/ Ja si po përdoren maskat nga kriminelët në burgje! (VIDEO)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Interpoli ka dhënë alarmin se kriminelët kanë zbuluar një mënyrë se sit ë hapin prangat me anë të maskave që kanë veshur.

Me anë të një video demonstruese, punonjësit e INTERPOL-it Italian, kanë treguar se si mund të hapësh një palë pranga me anë të një pjese të maskës, vetëm për pesë sekonda.

Në vide shikohet se si me anë të të pjesës metalike që ndodhet brenda maskës dhe që vendoset në pjesën e hundës, pjesa metalike mund të përdoret si “çelës” për të hapur prangat. Më tronditës është edhe fakti që e gjithë procedura zgjat më pak se 5 sekonda.

Mirëpo kjo nuk është e gjitha, pasi sipas INTERPOL, maskat po përdoren gjithashtu nga kriminelët nëpër burgje, për të të transportuar sasi të vogla droge. Droga ndahet në substanca të vogla, vendoset në pjesën e brendshme të maskës dhe shanset që një polic të bëjë një kontroll janë shumë të vogla.

Kjo mënyrë dyshohet se u “ka shërbyer” trafikantëve dhe të dënuarve të tjera në burgje, që të transportojnë sasinë e vogël të lëndës narkotike të pashqetësuar nga policia./GazetaReforma.com/

Shpërndaje
Share.

Komento