OBSH paralajmëroi! Thellohet bilanci i të prekurve dhe viktimave në Kosovë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kur po dukej se situata nga koronavirusi në Kosovë ishte nën kontroll, ditën e sotme bilanci është thelluar ndjeshëm pasi janë regjistruar 19 raste të reja duke e çuar në 184 numrin e të infektuarve.

Gjithsej, gjatë ditës së sotme, sipas IKSHPK janë testuar 259 persona, ndërsa në total deri tani janë kryer 2, 352 teste.

Rastet pozitive janë raste kontakti, shtatë prej tyre në Smrekonicë-Vushtrri, tre në Prishtinë, dy në Senik-Malishevë dhe nga një rast në Llashkadrenovc-Malishevë, Sazli-Ferizaj, Ujmir-Klinë, Gjakovë, Gjilan, Topanicë- Kamenicë dhe Vushtrri.

Sakaq, janë shëruar edhe gjashtë pacientë, duke e çuar numrin e përgjithshshëm të të shëruarve në 30.

Deri tani, kanë ndërruar jetë 5 persona të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Kujtojmë se më herët këtë javë, OBSH paralajmëroi Kosovën të marrë masa më serioze sepse situata mund të përkeqësohet.

Shpërndaje
Share.

Komento