Nuk janë ndërgjegjësuar ende për koronavirusin/ Gjobiten 66 persona, 76 shoferëve u hiqet patenta

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Policia ka vijuar kontrollet në zbatim të masave ndaj COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit është gjobitur me 700 mijë lekë K.B., banues në Tiranë, i cili theu urdhërin e vetëkarantinimit.

Gjithashtu janë gjobitur me 10 mijë lekë 65 shtetas, të cilët u konstatuan duke ecur në këmbë apo me biçikletë, pa ndonjë arsye emergjence.

Njëkohësisht u është hequr patenta 76 shoferëve, si dhe u janë bllokuar automjetet.

Po ashtu janë gjobitur edhe 15 subjekte tregtare me 100 mijë lekë, pasi nuk respektuar orarin e mbylljes.

Njoftimi i plotë

Policia e Shtetit

Strukturat e Policisë kanë vijuar kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit është evidentuar një shtetas që ka thyer rregullin e vetëkarantinimit, i cili është ndëshkuar me masë administrative 700.000 lekë. Shtetasi K. B., banues në Tiranë, ka hyrë në Shqipëri më datë 11.03.2020 dhe është konstatuar nga shërbimet e Policisë jashtë banesës së tij.

Në të gjithë vendin janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 65 shtetas, të cilët u konstatuan nga shërbimet e Policisë duke lëvizur në këmbë apo me biçikleta, pa ndonjë arsye apo emergjencë, njëri prej të cilëve u shoqërua në komisariat dhe u procedua penalisht për kundërshtim të urdhrit të punonjësit të Policisë.

Po gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin, janë evidentuar 76 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020 ”Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19″.

Në të gjithë vendin janë konstatuar 9 subjekte tregtie që nuk kanë respektuar orarin e mbylljes dhe ndaj administratorëve është marrë masë administrative 100.000 lekë për secilin.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët që të respektojnë masat kufizuese, të mos lëvizin as në oraret e lejuara pa ndonjë arsye, ndërsa pensionistët nuk lejohen në mënyrë kategorike të dalin nga banesa.

Strukturat e Policisë vijojnë kontrollet dhe monitorimet pa ndërprerë, me qëllim zbatimin e masave në funksion të parandalimit të COVID-19.

Shpërndaje
Share.

Komento