Një lajm i mirë nga Britania/ E para në botë që miraton vaksinën anti-Covid. Ja kur del në treg…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Britania e Madhe ja ka dalë! Ajo do të jetë e para në botë që do të ketë gati madje edhe në shitje të lirë vaksinën e shumëpritur anti-Covid.

Nga kjo e mërkurë është miratuar vaksina “Pfizer-BioNTech” për përdorim, raportonte sot “Daily Mail”.

Sipas mediave vendase, vaksina do të dalë për përdorim në treg nga java e ardhshme.

“Qeveria ka pranuar sot rekomandimin nga Agjencia e Rregullatorit të Pavarur të Barnave dhe Shëndetit (MHRA) për të miratuar vaksinën ‘Pfizer-BioNTech’ për përdorim COVID-19”,- tha qeveria.

“Vaksina do të vihet në dispozicion në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar nga java e ardhshme”,- thanë më tej autoritetet.

Britania e Madhe është bërë vendi i parë perëndimor që licencon një vaksinë kundër Covid-it, duke hapur rrugën për imunizim masiv me vaksinën “Pfizer / BioNTech” për të filluar në ato grup mosha më të rrezikuarit.

Vaksina është autorizuar për përdorim urgjent nga Autoriteti Rregullator i Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), përpara vendimeve nga SHBA-të. dhe Evropa.

Vials of the lifesaving jab are seen as an employee works on the Covid-19 vaccine

“MHRA” i’u dha fuqia për të aprovuar vaksinën nga qeveria nën rregullore të veçanta para 1 Janarit, kur ajo do të bëhet plotësisht përgjegjëse për autorizimin e ilaçeve në Britani pas “Brexit”.

Dozat e para të vaksinës do të mbërrijnë në ditët në vijim, tha kompania. Britania e Madhe ka blerë 40 milion doza të vaksinës, e cila është provuar të ketë efikasitet 95% në provat e saj përfundimtare.

The Covid-19 vaccine from Pfizer /BioNTech has been approved by the Regulatory Agency

An employee at the Pfizer laboratories where they conduct research and development

A graph showing vaccine orders made by the EU, US, Canada, UK, Japan and Australia

/Burimi: Daily Mail/Përshtati: GazetaReforma.com/

Shpërndaje
Share.

Komento