Mori karton të kuq pasi goditi me shpullë kundërshtarin, Barcelona apelon pezullimin e ndeshjeve për Messin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lionel Messi u përjashtua ndërsa Barcelona u mposht mbrëmjen e kaluar me rezultatin 3-2 nga Athletic Bilbao në finalen e Super Kupës spanjolle. Skuadra e Ronald Koeman humbi finalen e tyre të parë të sezonit dhe kapiteni i tyre humbi toruan në kohën shtesë kur më pas u përjashtua nga loja. Ishte kartoni i parë i kuq i Messit për Barcelonën dhe vetëm i treti në karrierën e tij futbollistike.

Në këtë mënyrë kapiteni i Barcelonës, Lionel Messi, është pezulluar me dy ndeshje nga Komisioni i Disiplinës. Por , klubi katalanas ka vendosur që ta apelojë këtë vendim të marrë nga Komisioni i Disiplinës. Është vetë Barcelona që konfirmon se do ta apelojë rastin, menjëherë pas vendimit për pezullimin me dy ndeshje të 33-vjeçarit.

“Goditja e një kundërshtari me forcë me krahun e tij kur topi ishte në lojë, por jo brenda një distance të lejueshme”, shkruhet në raportin e gjyqtarit pas takimit shkruhet në deklaratën e Barcelonës.

Ndërkohë kujtojmë se ky ishte kartoni i parë i kuq në karrierën e argjentinasit për gjest antisporti. Kartoni i parë i kuq daton me gushtin e largët të vitit 2005, kur Messi debutonte me kombëtaren e Argjentinës. Ky gjest u konsiderua si i dhunshëm  në Spanjë.

Shpërndaje
Share.

Komento