fbpx

“ Mjaft më!” Ylli i Arsenalit, Willian kërkon veprim mbi abuzimin në internet

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sulmuesi i Gunners u ka bërë thirrje autoriteteve që të ashpërsohen me ata që abuzojnë racisht lojtarët në mediat sociale. Willian thotë se ka ardhur koha që autoritetet të marrin masa dhe të ndihmojnë në luftën e futbollit kundër racizmit dhe abuzimit në internet.

Sulmuesi i Arsenalit është një nga disa figura të profilit të lartë që ka shpërndarë abuzimin që ka marrë në mediat sociale këtë sezon dhe pranon se e ka lënë atë të frikësuar ndonjëherë edhe për të marrë telefonin e tij. Dhe 32-vjeçari thotë se diçka duhet të ndryshojë, duke u bërë thirrje të gjithëve – si brenda futbollit ashtu edhe jashtë tij – të bashkohen për të ndihmuar të bëjnë një ndryshim në luftën kundër racizmit.

Duke folur për abuzimin që ai ka pësuar, Willian tha: “Ka qenë e vështirë të flasësh. Ne si lojtarë, nuk mund të bëjmë shumë. Ne bëjmë atë që mund të bëjmë. Ne e raportojmë atë. Ne e ndajmë atë me ju djema (shtypi) dhe flasim për këtë, por duam veprim. Unë mendoj se duhet të përpiqemi të gjejmë një mënyrë për ta ndaluar atë sepse është e vështirë kur njerëzit thonë fjalë të tmerrshme për ty, për familjen tënde, kjo nuk është mirë.

“Ata mund të na kritikojnë në lidhje me atë që bëjmë në fushë. Unë nuk kam asnjë problem me këtë, aspak problem. Nëse ata duan të më kritikojnë, atë që po bëj në fushë, nëse duhet të luaj më mirë, nëse duhet të stërvitem më shumë – po, unë do ta pranoj atë. Por kur ata vijnë për t’ju sulmuar me fjalë të tmerrshme, familja juaj, kjo nuk është mirë. Pra, ne duhet ta ndalojmë atë dhe të përpiqemi të gjejmë një mënyrë për ta ndaluar atë “.

Willian vazhdoi: «Me të vërtetë ndikon tek unë kur thonë për familjen time. Siç thashë më parë, nëse ata duan të më kritikojnë, nuk është problem, unë gjithmonë e pranoj atë. Por kur ata vijnë për të sulmuar familjen tuaj me ato fjalë, kjo dhemb. Ashtë një problem i madh. ”

Willian thotë se çështja tani është bërë aq e madhe sa ai shpesh e gjen veten të frikësuar të shikojë telefonin e tij pas ndeshjeve. Çfarë dëshiron të ndodhë Willian?

Reprezentuesi brazilian thotë se ka ardhur koha që të merren masa.

Ai dëshiron që kompanitë e mediave sociale të kërkojnë detajet personale të atyre që duan të hapin një llogari dhe ai dëshiron që autoritetet e futbollit të ushtrojnë ndikimin e tyre për të ndihmuar në çuarjen e ndryshimit. Ne kemi nevojë për veprim dhe ne si lojtarë, mund të bëjmë atë që mund të bëjmë,” tha ai. “Ne kemi nevojë që autoritetet të bëjnë veprimin.

“Ne duhet të gjejmë një mënyrë për të ndryshuar profilin e mediave sociale. Unë mendoj se njerëzit që duan të kenë Instagram, Twitter, Facebook, ata duhet të vendosin ID, pasaportë ose çfarëdo tjetër, Dhe atëherë kur ndodhin këto gjëra, ne mund t’i kapim, autoritetet mund t’i kapin. Ky është veprimi që duam ”.

Shpërndaje
Share.

Komento