Meta: Iu tregoj nga kush u përkrah kryeministri për kapjen e Gjykatës Kushtetuese

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dhënë një intervistë për “Fax News”, ku përveç çështjes së Teatrit Kombëtar, ka folur edhe për reformën në drejtësi.

Sipas Metës, mund të jemi vendi i vetëm në botë që prej tre vitesh nuk ka Gjykatë Kushtetuese. Kjo pasi kështu i intereson qeverisë për të ushtruar pushtetin e saj kudo.

“Reforma në drejtësi nisi si një arsye madhore për të rregulluar sistemin e drejtësisë dhe tani kemi vetëm Ramaformë.

Sot ajo reformë u devijua dhe këtu kanë përgjegjësi edhe faktori ndërkombëtar me disa ambasadorë në Shqipëri.

15 kushtet e vëna nga Bashkimi Europian kanë të bëjnë me reformën në drejtësi edhe pse unë kam bërë përpjekje por shumë ambasadorë u bënë palë me mazhorancën për të kapur reformën në drejtësi.

Sa i përket situatës politike në vend Meta e sheh si një konflikt për të shmangur probleme që përballet kjo qeveri, gjithashtu edhe mungesën e transparencës në lidhje me vendimet e marra”, u shpreh Meta.

 

Shpërndaje
Share.

Komento