fbpx

Merkel mbështet bllokimin më të ashpër të masave anti-covid në Gjermani

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kancelarja Angela Merkel mbështet kërkesat për një bllokim të shkurtër dhe të fortë në Gjermani për të frenuar përhapjen e koronavirusit pasi normat e infeksionit janë shumë të larta, tha të mërkurën një zëdhënëse e qeverisë gjermane.

Gjermania po lufton për të trajtuar një valë të tretë të pandemisë dhe disa udhëheqës rajonalë kanë bërë thirrje për një bllokim të shkurtër dhe të mprehtë ndërsa vendi përpiqet të vaksinojë më shumë njerëz.

“Çdo thirrje për një bllokim të shkurtër të njëtrajtshëm është e drejtë,” u tha gazetarëve zëvendës zëdhënësja e qeverisë Ulrike Demmer, duke shtuar se Gjermania po shihte një numër në rritje të pacientëve të kujdesit intensiv.

“Ne kemi nevojë për një incidencë të qëndrueshme nën 100,” tha ajo, duke iu referuar numrit të rasteve mbi shtatë ditë për 100,000 banorë. Aktualisht është 110.1, sipas Institutit Robert Koch. Ajo gjithashtu tha se qeveria po shikonte nëse ishin të nevojshme masa në të gjithë vendin, sesa në rajon.

“Diapazoni i rregulloreve nuk ndihmon pranimin”, tha Demmer. Ndërsa disa shtete kanë vendosur mbikëqyrjen e orëve të natës gjatë Pashkëve, të tjerët po eksperimentojnë me disa lehtësime të kufizimeve.

Shumica e 16 kryeministrave të shtetit federal të Gjermanisë ishte kundër sjelljes përpara të bisedimeve të planifikuara për 12 prill se çfarë veprimi do të ndërmerrte. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 9,677 të Mërkurën në më shumë se 2.9 milion, tha Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive. Ajo ka paralajmëruar që numrat mund të mos tregojnë ende pasqyrën e plotë pasi jo të gjitha rastet janë regjistruar gjatë Pashkëve. Rreth 77,401 njerëz kanë vdekur.

Shpërndaje
Share.

Komento