Mbyllen zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Kandidati i Zoran Zaev merr postin e presidentit

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Janë mbyllur edhe zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut e cila ka zgjedhur zyrtarisht edhe Presidentin e saj të ri.

Fituesi nga gara e ngushtë ka dalë kandidati i Social-Demokratëve të kryeministrit, Zoran Zaev, Stevo Pendarovski.

Pendarovski ka fituar me një rezultat shumë të ngushtë ndaj kandidates së opozitës, Gordana Siljanovska-Davkova, me vetëm 6% më shumë të votave.

Rezultati zyrtar është publikuar mesnatën e mbrëmshme nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, prej nga Pendarovskika fituar 432.141 vota 51.71 % kurse kandidatja e VMRO DPMNE-së, 373.382 vota apo 44.68 %, ndërkohë që të plavlefshme kanë qenë 30.154 apo 3,61 %.

“Uroj fituesin e këtyre zgjedhjeve, Stevo Pendarovskin dhe shpresoj se funksionin e tij do ta ushtrojë me sukses në pesë vitet e ardhshme. Zgjedhjet e së dielës janë zhvilluar në atmosferë të qetë dhe demokratike, por gjithë ata që kanë vërejtje apo ankesa për parregullsi mund t’i dorëzojnë dhe KSHZ-ja do t’i shqyrtojë në përputhje me dispozitat ligjore”, ka deklaruar kryetari i KSHZ-së, Oliver Derkoski.

Edhe pse numri i votuesve që kanë marrë pjesë ka qenë relativisht ii ulët, ku nga rreth 1.8 milion qytetar me të drejtë vote, në votime kanë dalë 46,63 %  e tyre.

Kjo për Zaev është fitore, pasi Maqedonia e Veriut ka zgjedhur një president evropian, ndërkohë që Stevo Pendarovski është shprehur se fitorja është një fitore e madhe dhe është zotuar se do të jetë president i të gjithë qytetarëve të vendit.

Shpërndaje
Share.

Komento