Kuvendi i Kosovës miraton projekt-rezolutën për dialogun me Serbinë. Ja kush do ta drejtojë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ditën e sotme Kuvendi i Kosovës ka marrë një vendim shumë të rëndësishëm për projekt-rezolutën e propozuar nga Partia Socialedemokratike dhe NISMA Socialdemokrate për procesin e dialogut me Serbinë.

Në projekt-rezulutë ka qënë e përcakuar se do të jetë i pranueshëm dialogu me Serbinë vetëm nëse përfundimi i tij do të rezultojë në: Njohje të ndërsjellë të shtetësisë nga palët e përfshira në Proces. Anëtarësim të Republikës së Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB). Zotim të verifikueshëm për përshpejtimin e proceseve integruese të Kosovës në BE dhe NATO.

Kështu, Shpend Ahmeti nga PSD dhe Fatmir Limaj nga NISMA do të jenë bashkëkryesues të dialogut, ndërsa anëtarë janë; Enver Hoxhaj nga PDK, Avni Arifi nga kabineti qeveritar, Behgjet Pacolli nga AKR, Mahir Jagxhillar nga 6+, Dardan Gashi zëvendëskryeministër, një përfaqësues i shoqërisë civile emrin e të cilit do e tregohet emri më vonë, dy vendet e hapura për LDK-në dhe Vetëvendosjen do zëvendësohen momentalisht nga Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani.

Mbështetje kjo rezolutë ka gjetur edhe nga deputeti I PSD, Dardan Sejdiu, i cili ka thënë se është një lajm i mirë votimi i kësaj resolute, pasi kështu sigurohen mekanizmat udhëzues dhe mbikëqyrës të dialogut.
Projekt-rezoluta u votua në Kuvend, ku morën pjesë 61 deputet, prej nga 59 kanë votuar pro dhe dy ishin abstenime.

Shpërndaje
Share.

Komento