Koronavirusi bën kërdinë në Ballkan, Rumania mbyll dy spitale për shkak të numrit të lartë të mjekëve të prekur

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koronavirusi po përparon me shpejtësi në Ballkan, duke marrë edhe jetë njerëzish.

Në Greqi numri i të prekurve ka shkuar në 820, në mesin e të cilëve 23 viktima.

Në 24 orët e fundit janë shënuar 78 raste të reja me COVID-19.

Mediat greke bëjnë me dije se nga 134 pacientë, 53 janë të intubuar.

Në Serbi ndërkohë në 24 orët e fundit, janë regjistruar 2 viktima, ndërsa numri i përgjithshëm ka shkuar në 382.

Ministria e Shëndetësisë serbe bëri me dije se bëhet fjalë për pacientë që vuanin nga sëmundje të ndryshme dhe ishin të moshave 80 dhe 62 vjeç.

Kroacia ndërkohë numëron 2 viktima nga 481 të infektuar në total.

Në Slloveni janë prekur 528 persona, nga të cilët 5 janë viktima.

Në Kosovë numri i të prekurve është rritur në 71, teksa është shënuar vetëm  viktimë.

Maqedonia e Veriut numëron 177 të prekur, pjesa më e madhe e të cilëve janë në Shkup.

Turqia ndërkohë është shteti më i prekur me 59 viktima, kurse të infektuar janë regjistruar 2400 persona.

Për shkak të rritjes së të infektuarve ndërmjet personelit mjekësor, Rumania është detyruar të mbyllë dy spitale, teksa numri i të prekurve në vend ka kaluar mbi 1 mijë, në mesin e të cilëve 17 janë viktima.

Shpërndaje
Share.

Komento