Konfirmohet me COVID-19 edukatorja e kopshtit të Kuçovës dhe e bija 5 vjeçe

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në vendin tonë dhe me hapjen e shkollave dhe kopshteve numri i të infektuarve po rritet edhe më shumë.

Mësohet se një edukatore kopështi dhe një i mitur  vetëm 5 vjeç në Kuçovë janë infektuar me COVID-19. Mësohet se edukatorja ka qënë në punë deri në momentin kur ka shfaqur shenjat e para të pandemisë, ndërkohë që edhe e bija ka rezultuar pozitive.

Ndërkohë bashkë me edukatoren është karantinuar familja e saj dhe 12 fëmijët e grupit me të cilët ajo punonte në pritje të testimit nga ana e institucioveve përkatëse.

Një rast tjetër është konfirmuar edhe te një punonjëse fasonerie, e cila nuk ka shkuar më në punë ditën që ka bërë tamponit. Pas rasteve pozitive, nga autoritetet vendase është bërë dezinfektimi i kopështit dhe fasonerisë.

Sipas njoftimit zyrtar nga Ministria e Shëndetësisë, brenda 24 orëve të fundit Covid-19 i ka marrë jetë 4 personave, gjithashtu nga 844 testime të kryera, janë konfirmuar 159 të prekur me virusin Sars- Cov2.

Shpërndaje
Share.

Komento