fbpx

Konfederata e Futbollit të Amerikës së Jugut pezullon kualifikueset e Marsit për Kupën Botërore

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Konfederata e Futbollit e Amerikës së Jugut (CONMEBOL) ka shtyrë zyrtarisht kualifikimet e tyre për Kupën e Botës që ishin planifikuar të zhvilloheshin gjatë pushimit ndërkombëtar të marsit. Vendet e Amerikës së Jugut duhej të luanin dy kualifikime gjatë pushimit, por ndalimet e udhëtimit për shkak të pandemisë së Covid-19 paraqisnin probleme për lojtarët.

“Komiteti Konfederatës së Futbollit të Amerikës së Jugut ka vendosur të pezullojë dy raundet kualifikuese të Katarit 2022 të planifikuara për në Mars,” tha CONMEBOL në një deklaratë.

“Vendimi është deri në pamundësi për të pasur të gjithë lojtarët e Amerikës së Jugut në dispozicion në kohën e duhur. FIFA do të shikojë në rivendosjen e ndeshjeve në koordinim me Konfederatën e Futbollit të Amerikës së Jugut dhe shoqatat e tij anëtare. Opsionet e ndryshme për përmbushjen e ndeshjeve do të studiohen në kohën e duhur.”

Ky vendim është rezultat i një takimi të gjatë midis presidentit të FIFA-s Gianni Infantino dhe presidentit të Konfederatës së Futbollit të Amerikës së Jugut Alejandro Dominguez. Nëse kualifikuesit do të kishin shkuar përpara, vendet më të mira të Amerikës së Jugut mund të kenë qenë pa lojtarët e tyre kryesorë për shkak të kufizimeve të koronavirusit në udhëtimet nga Evropa.

Shpërndaje
Share.

Komento