- Reklamë -spot_img
27.5 C
Tirana
Faqja kryesoreLifestyleKëto janë shërbimet superluksoze që marrin të pasurit gjatë udhëtimeve me avion

Këto janë shërbimet superluksoze që marrin të pasurit gjatë udhëtimeve me avion

- Reklamë -spot_img

Të jesh i pasur ka shumë privilegje dhe këtu përfshihet edhe trajtimi gjatë një fluturimi në avion.

Është e pamohueshme që kostoja e një bilete avioni të business class ose të klasit të parë është shumë më e lartë se ajo e një bilete ekonomike, por çmimi paguhet në rehatinë e udhëtimit dhe shumë më tepër shërbime dhe komoditete nga ç’ mund të imagjinojmë.

Si është të udhëtosh me avion nëse nuk ke kufizime shpenzimesh dhe je për shembull, një super yll filmi apo muzike? Shërbimet ndryshojnë shumë, nëse flasim vetëm për biznes në një avion normal, ose nëse i aksesojmë shërbimet premium.

Ne do t’ju tregojmë disa prej tyre, duke filluar nga lounge i dedikuar në tokë, në aeroport, deri në momentin kur hipni në bord, ku pritja është shumë më e ngrohtë se sa në economy.

Si mirëseardhje, ofrohet një gotë shampanjë, revista dhe gazeta si në format letre ashtu edhe në internet dhe një çantë udhëtimi që përmban gjërat thelbësore gjatë orëve të fluturimit.

Përveç shërbimeve klasike, fluturimi në business class apo në klasin e parë përfshin gjithnjë e më shumë detaje të pazakonta dhe të papritura. Linjat ajrore konkurrojnë për të parë se kush ofron shërbimin më të mirë gjatë fluturimit.

Nga kabina e dushit, tek kolltukët e projektuar nga archistar, nga pizhamet hidratuese, për një gjumë të qetë në lartësi të mëdha deri te mësimet joga, njihuni me shërbimet super luksoze në bord.

Emiratet, me Shoëer Spa

Në bordin e Emirates A380, ka një sallë pritjeje ku mund të bisedoni me pasagjerë të tjerë duke shijuar një pije. Ndër komoditetet e ndryshme, sediljet me ndenjëse të veçanta, të dizenjuara nga inxhinierët më të mirë të hapësirës, ​​të cilat ju lejojnë të keni një eksperiencë të gravitetit zero, ideale për relaksim. Pranë sediljes ka një minibar personal, për të pasur gjithnjë në dorë një pije dorë gjatë fluturimit. Dhe në fund për t’u freskuar para uljes, është Dushi Spa. Kozmetikët e ofruara përfshijnë parfume Bulgari dhe produkte dushi të qëndrueshme si shampo, balsam, hidratues trupi dhe xhel dushi. Pasagjerët e Klasit të Parë të Emirates marrin pizhame hidratuese Hydra Active për të rritur rehatinë në bord, ku teknologjia e mikrokapsulës Hydra Active e mban lëkurën të hidratuar gjatë gjithë fluturimit.

Cathay Pacific, me yoga në bordin e avionit

Kabina në Business përmban ndriçim inteligjent të zbutur dhe reduktim të zhurmës, duke i lejuar pasagjerët të flenë të qetë, ndërsa nivelet e përmirësuara të presionit dhe lagështisë ndihmojnë në reduktimin e jet lag (lodhja nga udhëtimet në distanca të gjata me avion). Menuja përmban pjata që variojnë nga klasikët e Hong Kongut si dim sum, ëonton noodles, choë mein me fruta deti, të preferuarat ndërkombëtare dhe më shumë perëndimore. Në disa fluturime, është e mundur të shijoni menunë e njohur të Duddell’s, një nga restorantet me yje më të mirë në Hong Kong. Për ata që duan të kujdesen për trupin e tyre edhe gjatë udhëtimit, propozimi argëtues përfshin një sërë mësimesh mini-yoga, të cilat mund të përsëriten gjatë qëndrimit në bord, në hapësirën e sediljes tuaj. Synohet të relaksojë pasagjerët që kanë ankthe të veçanta fluturimi.

La Compagnie, 100% business class

E lançuar në korrik 2014, ajo është një linjë ajrore 100% Smart Business Class, që operon fluturime të rregullta transatlantike, që lidh Nju Jorkun me Milanon dhe Parisin, si dhe shërbime sezonale në Nice. Me tarifat konkurruese të business class, avionët Airbus A321neo të La Compagnie janë të pajisur me 76 vende, me ndenjëse të shtrirë në një pozicion shtrati plotësisht horizontal dhe ofrojnë shërbime të dedikuara për klientët më kërkues, duke përfshirë lidhje të pakufizuar dhe falas Ëi-Fi dhe një përvojë unike kulinare, falë menuve të krijuara nga kuzhinierë të njohur ndërkombëtarë. E vlerësuar nga udhëtarët e biznesit dhe të kohës së lirë, këtë muaj La Compagnie feston vitin e parë të funksionimit në itinerarin e saj italian Milano-Nju Jork.

Air France, në limuzinë në aeroport

Fjalëkalimi në bordin e Air France La Première Classe Boeing 777-300  është përsosmëria. Një makinë private është e ngarkuar për të transportuar pasagjerët, nga ku ata nisen për në sallën e La Première, në aeroport. Ndërsa një portier kujdeset për bagazhin tuaj, ju mund të pushoni ndërsa dikush në vendin tuaj kryen procedurat e check-in. Pasi të hipni në bord dhe kur jeni në re, pjatat e përgatitura nga kuzhinierë me yje, duke përfshirë ato të Alain Ducasse, zbulohen nën veshjet e argjendta me shkëlqim. Maksimumi i elegancës mund të gjendet tek enët e krijuara në bashkëpunim me stilistët më prestigjiozë. Që nga viti 2014, stilisti francez Jean-Marie Massaud ka krijuar enë tavoline për Klasin e Parë, gota shampanje, me pjata të bukura porcelani Bernardaud dhe takëme Christofle.

All Nippon Airëays (ANA), projektuar nga Archistars

Linja ajrore më e madhe japoneze është bashkuar me arkitektin e njohur Kengo Kuma për të lançuar sediljen e saj në klasën e biznesit, dy herë më të gjerë se paraardhësi i saj, i quajtur THE Room. I frymëzuar nga hapësirat moderne multifunksionale tipike të jetës japoneze, ai ofron dyer rrëshqitëse për të siguruar privatësi. Për më tepër, këto ndenjëse mund të modifikohen për të ndarë hapësirën, për shembull, për të ngrënë me shoqërues të tjerë të udhëtimit. Kengo Kuma, për të dhënë ndjesinë e të qenit “në shtëpi larg shtëpisë”, ka përfunduar hapësirat, me tre dekorime të ndryshme druri, të cilat marrin frymëzim nga shtëpitë moderne japoneze.

Etihad Airëays dhe koleksioni i dizajnuar nga Armani

Në bordin e avionit të tij, në klasën e biznesit ndodhet “The constellation Collection”, i frymëzuar nga yjet, i projektuar nga Giorgio Armani për Armani Casa. Koleksioni përfshin një shërbim të ri ngrënieje me qeramikë, gota, takëme dhe enë, si dhe pëlhura të cilësisë së lartë për një eksperiencë fluturimi luksoze. Koleksioni është projektuar në përputhje me angazhimin e linjës ajrore për qëndrueshmëri. Materialet e qëndrueshme, me cilësi të lartë dhe dizajnet inovative kanë reduktuar peshën e pajisjeve deri në 10%, duke rezultuar në konsum më të ulët të karburantit dhe emetime më të ulëta. Edhe këllëfët e jastëkëve dhe kompletet e mbulesave të jastëkëve janë të firmosura nga Armani/Casa.

Qatar Airëays, me hapësirë ​​të personalizuar

Nuk është një dhomë private, por përfaqëson një evolucion origjinal dhe luksoz të business class. Qsuite e prezantuar nga kompania ajrore e Katarit është një hapësirë ​​që mund të personalizohet dhe përshtatet si për nevojat e punës dhe bisedës ashtu edhe për ato të pushimit, me kolltuqe të bollshme që shndërrohen në shtretër të rehatshëm. Panelet e lëvizshme bëjnë të mundur transformimin e kabinës në një hapësirë ​​të përbashkët, ku mund të punoni, të hani drekë ose të bisedoni, në një lartësi prej 12,000 metrash. Dhe, kur dëshironi të pushoni, thjesht rikonfiguroni kabinën për rehati dhe privatësi maksimale. Një standard i ri në business class.

Në avion me Singapore Airlines, në një suitë dyshe

Në avionin e tij A380 me dy kate, pasagjerët mund të udhëtojnë në një  suitë të vërtetë, me kolltuqe lëkure, një tavolinë pune dhe një shtrat të ndarë mirë, si teke ashtu edhe dyshe. Një derë rrëshqitëse mbyll pjesën tjetër të botës jashtë. Një tablet portativ ju lejon të rregulloni nga distanca dritat dhe të kontaktoni ekuipazhin. Ndër komoditetet: një televizor 32 inç dhe një shërbim i quajtur “Book the Cook”, i cili ju lejon të zgjidhni menunë edhe para nisjes. Ekziston gjithashtu një zonë freskuese, e pajisur me një sërë artikujsh, duke përfshirë parfum, locion trupi dhe locion për fytyrën.

 

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë