Kërkoi lirimin nga burgu, ja çfarë vendosi gjykata për Izet Haxhinë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Izet Haxhia ka kërkuar ditën e sotme heqjen e masës së sigurisë “Arrest me burg”, me pretendimin se ka kaluar afati i paraburgimit.

Sipas “Report Tv”, kërkesa e Haxhisë është hedhur poshtë nga Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

SPAK ndërkohë ka kërkuar shpalljen e moskompetencës për këtë dosje dhe transferimin e saj në Prokurorinë e Tiranës.

Tashmë i mbetet Gjykatës së Lartë, për të vendosur se në cilën shkallë do kalojë kjo dosje.

Izet Haxhia është dënuar me 25 vite burg për vrasjen e Azem Hajdarit.

Ai u arrestua në Turqi dhe dy vite më parë u ekstradua në Shqipëri.

Haxhia kërkoi rihapjen e dosjes, e cila u pranua nga drejtësia shqiptare.

Po për këtë vepër, Jahi Sali Mulosmani është dënuar me burgim të përjetshëm.

Izet Haxhia pak muaj më parë dha deponimin në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, për 23 krime për të cilat ai akuzon ish-kryeministrin Sali Berisha.

Shpërndaje
Share.

Komento