Jo vetëm urime! Kërkesa të çuditshme për Joe Biden nga shtete aleate dhe armike të SHBA-së!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Me të marrë postin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në drejtim të Joe Biden nuk kanë mbërritur vetëm urime, por edhe kërkesa.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, i kërkoi presidentit Biden që të “forcojë” aleancën e kahershme midis dy vendeve dhe se kjo është e nevojshme edhe për t’u përballë me kërcënimin që paraqet Irani.

Ndërkaq zëdhënësi i grupit islamik palestinez të Hamasit, Faëzi Barhoum ka thënë se Biden duhet të ndryshojë rrjedhën e politikave të gabuara dhe të padrejta kundër popullit palestinez dhe të vendosë bazat e sigurisë në rajon.

Kërkesa që vijnë vetëm pak minuta pasi Biden mori detyrën. Më parë mbështetjen e SHBA e kërkoi udhëheqësi i fundit i BRSS, Mikhail Gorbaçov.

Ai bëri thirrje sot pas Inaugurimit të Presidentit të SHBA, Joe Biden për të “normalizuar marrëdhëniet” midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

Kujtojmë se Joe Biden u zgjodh zyrtarisht sot si Presidenti i 46-të i SHBA-së, pasi ceremonisë së inaugurimit dhe betimit të tij mbi Kushtetutë dhe para të gjithë amerikanëve.

Po ashtu krahu i tij i djathtë, Kamala Harris, u bë e para grua e cila u betua si Zëvendëspresidente e SHBA-së në të gjithë historinë e shtetndërtimit të saj që nga Presidenti i parë amerikan, George Washington. /Gazetareforma.com/

Shpërndaje
Share.

Komento