Infektohet me koronavirus një mësues në Poliçan, pozitive dhe një infermiere

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Numri i të infektuarve me koronavirus në shkollat e vendit tonë po rritet çdo ditë e më shumë.

Mësohet se një mësues i i shkollës 9-vjeçare në fshatin Mbrakull në qytetin e Poliçanit, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Por pas konfirmimit me Covid-19 të katër kolegëve të tij, mësuesi iu nënshtrua testit të Covid-19 ku mori përgjigjen pozitive.

Ndërkohë është infektuar me sëmundjen vdekjeprurëse edhe një një infermiere në qendrën shëndetësore nr. 1 në Berat dhe menjëherë pas këtij lajmi mjekët dhe infermierët e tjerë të kësaj qendre janë karantinuar. Sakaq Drejtoria e Higjenës ka kryer dezinfektimin e plotë të kësaj qendre shëndetësore. Ditën e sotme në Berat janë shënuar 5 raste të reja me Covid-19.

Berati sot numëroi 5 raste të reja me COVID-19 dhe që nga fillimi i pandemisë kanë humbur jetën dy persona dhe janë regjistruar 114 raste aktive.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot se nga 842 testime janë konfirmuar 131 të prekur me virusin Sars-Cov2 në këto bashki :49 raste në Tiranë, 16 në Durrës, 8 në Elbasan, 7 në Shijak, 6 në Korçë, nga 5 raste në Kukës, Berat, nga 4 raste në Shkodër, Krujë, Fier, 3 raste Malësi e Madhe, nga 2 raste në Kurbin, Lezhë, Has, Vlorë, Përmet, Dibër, Klos, Patos, nga 1 rast në Kavajë, Pogradec, Sarandë, Delvinë.

Në 24 orët e fundit 115 qytetarë e kanë fituar betejën me Covid19 duke e çuar numrin e të shëruarvë në 7847 që nga fillimi i epidemisë.

Shpërndaje
Share.

Komento