Hungaria bëhet shteti i parë i BE-së që miraton vaksinën Covid të Rusisë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hungaria është bërë vendi i parë i Bashkimit Evropian që jep miratimin fillestar të vaksinës koronavirus të Rusisë Sputnik V, mes ankesave nga disa shtete anëtare për vonesat në bllokimin e programit të saj të vaksinave.

Zyrtarët hungarezë thanë të Enjten se rregullatori i ilaçeve të vendit i kishte dhënë pastrimin emergjent Sputnik V dhe një vaksine tjetër Covid-19 të prodhuar nga AstraZeneca e Britanisë, pavarësisht se asnjëri nuk ishte kaluar ende i sigurt për përdorim nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA).

Moska ka hedhur poshtë shqetësimet mbi transparencën e të dhënave nga testet e saj në Sputnik V dhe shpejtësinë me të cilën ajo fitoi miratimin për përdorim në Rusi dhe këmbëngul se vaksina është e sigurt, më shumë se 90 përqind efektive, më e lirë dhe më e lehtë për tu ruajtur dhe transportuar sesa disa rivalë perëndimorë.

“Hungaria është vendi i parë i BE që realizon të gjitha avantazhet e vaksinës Sputnik V dhe autorizon përdorimin e saj,” tha Kirill Dmitriev, shefi ekzekutiv i fondit të pasurisë sovrane RDIF të Rusisë, i cili ka zhvilluar vaksinën me Qendrën Gamaleya të Moskës.

“Ky vendim është shumë i rëndësishëm pasi tregon se siguria dhe efikasiteti i vaksinës … vlerësohen shumë nga partnerët tanë në Hungari.”

Shpërndaje
Share.

Komento