“Hoqa vathin dhe mjekrën pa shkumë”, Rama tregon si e përjetoi vdekjen e të atit nga Parisi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm ditën e sotme në familjen e Fatmir Gjanës në Durrës, i cili humbi gruan e tij Xhuljetën, nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit.

Fatmiri tregoi momentet e tmerrit gjatë tërmetit, ku ndërsa vraponte për të dalë jashtë, i ishte bllokuar dera.

Ai u nxorr i gjallë pas 24 orësh nga rrënojat, por gruaja e tij nuk ia doli.

Rama i tha Fatmirit, se kur bie tërmet nuk duhet të dalësh kurrë jashtë, ndërsa përmendi edhe një rast kur ka qenë i vogël, teksa babai i tij, Kristaq Rama, e kishte shpëtuar, së bashku me vëllanë tjetër Olsin, duke u mbajtur te dera.

Kryeministri foli për raportin e afërt me të atin dhe episodin kur mori vesh për vdekjen e tij

Shefi i qeverisë tha se asokohe ishte në Paris dhe u detyrua të hiqte vathin dhe mjekrën, për të ardhur në varrimin e të atit.

Më tej ai shtoi, se po atë ditë si për koiçidencë, ishte bërë edhe ministër.

Biseda:

Rama:
 Nuk duhet të dalësh jashtë, kur bie tërmet. Ishim të vegjël kur ra një tërmet. Më kujtohet, Kristaqi i shkret më kapi mua dhe Olsin te dera.

Gjana: Ky ishte shumë i fortë dhe u këputën katet e para. Katër kate ranë si me rënë një kuti.

Rama i drejtohet djalit të Fatmirit: Më hoqe mallin e vëthit tim. Kam pas vëth edhe unë, e hoqa kur më vdiq babai, isha në Paris, dhe kishim shumë marrëdhënie të afërt, por unë do nisesha të nesërmen se nuk kishte avion, dhe kam ndenjur nga stresi nuk e di se sa orë, kam hequr mjekrën pa shkumë fare, hoqa vëthin dhe u bëra si njeri normal, se më parë quhesha jo normal, dhe erdha për varrimin. Pastaj, ditën e varrimit u bëra ministër, ishte koiçidencë.

Gjana: Dje shkova në punë, më shikonin.

Rama: Duhet të bëhesh i fortë se ke fëmijë. Edhe djali do i bëjë së shpejti, sapo të zgjedhë, kur të zgjedhë, se mesa shoh ka shumë e s’di kë të zgjedhë.

Shpërndaje
Share.

Komento