Historia rozë e ish-ambasadorit të BE, arrestohet skenaristja që e kërcënonte me mesazhe

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ish-ambasadori i BE në Shqipëri, Ettore Sequi, ka kaluar 3 vite ankthi.

Ai përndiqej nga skenaristja e Rai-t, Valentina Pizzale, me të cilën Sequi kishte pasur një lidhje tëshkurtër në 2017-ën.

Përndjekja e vazhdueshme detyroi ish-ambasadorin, që të denonconte 47-vjeçaren.

Kjo e fundit përfundoi javën e shkuar në arrest shtëpie, shkruan “Il Messaggero”.

Pizzale e kërcënonte vazhdimisht me mesazhe, se do t’i shkatërronte karrierën.

Sequi ka një karrierë të pasur diplomatike, ku përveç misionit në Shqipëri si ambasador i BE në 2011-ën, ka qenë këshilltar në Teheran, përfaqësues i BE në Pakistan dhe Afganistan, Sekretar i Parë te Kombet e Bashkuara, si dhe ambasadori i Italisë në Kinë.

Aktualisht ai është pjesë e kabinetit të ministrit të Jashtëm, Luigi di Maio.

Shpërndaje
Share.

Komento