Haradinaj arrin marrëveshje me Isa Mustafën për krijimin e qeverisë, ja si do bëhet ndarja e ministrive

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ngërçi politik në Kosovë është drejt zzgjidhjes, pasi LDK dhe AAK kanë gjetur gjuhën e përbashkët.

Lajmin e ka dhënë kreu i AAK, Ramush Haradinaj, pas takimit me kreun e LDK, Isa Mustafa.

Haradinaj bën me dije se AAK ka marrë ministrinë e Drejtësisë, Arsimit, Punëve të Jashtme dhe Zhvillimit Ekonomik.

Kreu i AAK u shpreh se në krye të ministrisë së Drejtësisë do të vendoset Selim Selimi, në krye të ministrisë të Punëve të Jashtme Meliza Haradinaj, Blerim Kuci në ministrinë e Zhvillimit Ekonomik dhe Ramë Likaj në krye të ministrisë së Arsimit.

“Sot bashkë me të nominuarin për zëvendëskryeminsitër, Besnik Tahiri, patëm një takim me kryetarin e LDK-së Isa Mustafa, po ashtu me të nominuarin për kryeministër, Avdullah Hoti.  E kemi nënshkruar marrëveshjen me AAK-në dhe jemi drejt krijimit të qeverisë“, u shpreh Haradinaj.

Ministritë e tjera janë marrë nga LDK e Isa Mustafës, i cili pak ditë më parë i dërgoi emrin e Avdullah Hotit në Tavolinë Thaçit, si kandidat për kryeministër, pas shkarkimit të Albin Kurtit.

Ky i fundit ndërkohë ka paralajmëruar se pas përfundimit të pandemisë do të ngrejë qytetarët në protestë.

Shpërndaje
Share.

Komento