Gjermania tronditet nga sulmi në Sinagogë/ Dy persona humbin jetën, plagosen dhjetëra të tjerë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dy persona humbën jetën si pasojë e të shtënave me armë në një sinagogë në qytetin e Halles në Gjermani.

Një person hapi zjarr në mes të turmës, ndërsa bashkëpunëtori i tij hodhi një granatë, duke plagosur dhjetëra të tjerë.

Policia arrestoi njërin prej autorëve ndërsa vazhdon ndjekja për të arrestuar bashkëpunëtorin e tij.

Mendohet se agresorët u larguan nga vendi i ngjarje me një taksi.

Të dy ata morën plagë dhe u transportuan në spital, shkruan “Daily Mail”.

Autoritetet ndërkohë u kanë bërë thirrje qytetarëve, që të qëndrojnë nëpër shtëpi.

Policia bën me dije se përveç Halles, u dëgjuan të shtëna edhe në Landsberg, qytet i cili është 10 milje larg vendit ku ndodhi sulmi.

Si pasojë e sulmit, autoritetet urdhëruan mbylljen e stacionit hekurudhor.

I githë qyteti ndërkohë është rrethuar nga forca të shumta të anti terrorit.

Hebrenjtë po kremtonin festën e “Yom Kippur”, që shoqërohet me 25 orë falje.

Rituali filloi të martën në mbrëmje dhe do të përfundonte në orët e vona të natës së sotme.

Festa përfshin 5 sesione faljeje, ku besimtarët pendohen për mëkatet e kryera.

Shpërndaje
Share.

Komento