- Reklamë -spot_img
27.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetGara për presidencën/ Sondazhi i CNN: Trump kryeson, por shumë votues janë...

Gara për presidencën/ Sondazhi i CNN: Trump kryeson, por shumë votues janë të hapur për të mbështetur kandidatët e tjerë

- Reklamë -spot_img

Donald Trump ka konsoliduar mbështetjen e pak më shumë se gjysmës së partisë së tij në këtë fazë të hershme të garës për nominimin republikan, zbulon një sondazh i sapo publikuar i CNN i kryer nga SSRS, duke theksuar rrugën e mundshme të ish-presidentit drejt një nominimi të tretë – dhe sfidat e tij. Rivalët do të përballen gjatë muajve të ardhshëm në krijimin e bazave të tyre të mbështetjes.

Fusha republikane mbetet larg të qenit e vendosur. Në ditët që kur u zhvillua sondazhi, senatori i Karolinës së Jugut Tim Scott deklaroi kandidaturën e tij, ndërsa guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, gjithashtu do të shpallte ofertën e tij për nominimin presidencial republikan 2024 të mërkurën mbrëma në një bisedë me pronarin e Twitter, Elon Musk.

Trump është zgjedhja e parë e 53% të votuesve republikanë dhe me prirje republikane në zgjedhjet paraprake, duke dyfishuar afërsisht 26% të DeSantis. Por sondazhi zbulon gjithashtu se një pjesë e gjerë e votuesve të rreshtuar me republikanët janë të gatshëm të marrin në konsideratë njërin nga të dy, si dhe disa kandidatë të tjerë. Më shumë se 8 në 10 ose mbështesin ose thonë se janë të hapur për të konsideruar Trump (84%) dhe DeSantis (85%), dhe shumica më e vogël thonë se mbështesin ose do të konsideronin ish-ambasadoren e OKB-së Nikki Haley (61%), Scott (60% ) dhe ish-zëvendëspresidenti Mike Pence (54%). Haley dhe Pence janë aktualisht zgjedhja e parë prej 6%, sipas sondazhit, me Scott me 2% së bashku me ish-guvernatorin e Nju Xhersit, Chris Christie, dhe pesë kandidatë të tjerë kanë 1% mbështetje ose më pak.

Sondazhi zbulon gjithashtu se shumica e elektoratit të mundshëm tashmë kanë përjashtuar disa emra në zgjedhjet paraprake. Gjashtëdhjetë përqind thonë se nuk do ta mbështesin Christie-n për nominimin në asnjë rrethanë dhe 55% thonë se nuk do të mbështesin kurrë ish-guvernatorin e Arkansas Asa Hutchinson ose guvernatorin e New Hampshire, Chris Sununu.

Avantazhi thelbësor i Trump në mbështetjen e zgjedhjes së parë ndaj DeSantis shënon një ndryshim nga sondazhi i CNN i marsit, i cili gjeti dy burrat afërsisht kokë e qafë. Kjo lëvizje në favor të Trump pasqyron gjetjet e sondazheve të tjera të fundit kombëtare mbi garën.

Trump tani e prin DeSantis me diferenca të ngjashme midis votuesve më të vjetër dhe të rinj, një ndryshim i dukshëm nga marsi, kur mbështetja e tij ishte dukshëm më e dobët midis atyre më të vjetër se 45 vjeç sesa midis votuesve më të rinj të rreshtuar nga republikanët. Mbështetja primare e ish-presidentit tani nuk ka një shumicë midis disa blloqeve relativisht të vogla të votuesve me prirje republikane dhe republikane – mes tyre, ata që thonë se fitorja e presidentit Joe Biden në zgjedhjet e vitit 2020 ishte legjitime (27% e të cilëve e mbështesin atë), të diplomuar të bardhë nga kolegjet (38%), vetë-përshkruhen të moderuar ose liberalë (45%) dhe të pavarur që anojnë drejt GOP (43%). Por votuesit në ato grupe nuk janë bashkuar akoma më fort rreth ndonjë alternativë, me DeSantis nën pikën 30% me secilin grup dhe kandidatët e tjerë ende më prapa.

Shfaqja më e mirë e DeSantis vjen mes votuesve të vetëshpallur “shumë konservatorë”, 34% e të cilëve e mbështesin atë, krahasuar me 23% të atyre që e përshkruajnë veten si “disi konservatorë”.

Përafërsisht gjysma e votuesve republikanë dhe me prirje republikane, 52%, mendojnë se ka shumë të ngjarë që Trump të fitojë nominimin presidencial të partisë për një cikël të tretë, me 35% të tjerë që thonë se është disi e mundshme dhe vetëm 13% thonë se nuk ka shumë gjasa apo jo. ka gjasa fare. Mbështetësit e tij kanë shumë më tepër gjasa të shprehin besim në shanset e tij: 71% e atyre që e quajnë Trumpin zgjedhjen e tyre të parë në zgjedhjet paraprake thonë se ka të paktën shumë gjasa që ai të fitojë, krahasuar me vetëm 30% të atyre që aktualisht nuk e mbështesin atë.

Marrë nga CNN/ Përshtati: Gazeta Reforma

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë