Fundi i pandemisë dhe procesi i vaksinimit, Merkel: Vendet e pasura duhet të sakrifikojnë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gjermania dhe vendet e tjera të pasura mund të kenë nevojë të japin disa nga rezervat e tyre të vaksinave vendeve në zhvillim përveç parave, pasi që vetëm vaksinimi i gjithë botës do t’i japë fund pandemisë së koronavirusit, tha të premten kancelarja Angela Merkel.

Duke folur pas një konference me video të drejtuesve të grupit G7 të ekonomive të mëdha të zhvilluara, Merkel tha se ata nuk kishin diskutuar përqindje specifike të rezervave të tyre të vaksinave që duhet t’u jepen vendeve më të varfra.

Por ajo u tha gazetarëve: “Unë theksova në ndërhyrjen time se pandemia nuk ka të mbaruar derisa të gjithë njerëzit në botë të vaksinohen.”

Merkel tha se Presidenti i ri i SHBA Joe Biden tashmë ka forcuar bashkëpunimin ndërkombëtar: “Ndryshimi i qeverisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në veçanti, ka forcuar multilateralizmin,” tha ajo.

Duke iu kthyer diplomacisë mbi marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015, Merkel tha: “Unë të paktën do të përpiqem të sjell një moment të ri në negociata … tani duhet të sigurohemi që një problem të mos lindë se kush e bën hapin e parë.”

Ministri i Jashtëm i Iranit tha më herët të Premten se do të “ndryshojë menjëherë” veprimet në programin e tij bërthamor sapo të hiqen sanksionet e SHBA, duke reaguar me qetësi ndaj ofertës fillestare të Uashingtonit për të ringjallur bisedimet me Teheranin që synojnë rivendosjen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Shpërndaje
Share.

Komento