FOTO+VIDEO/ Cikloni ‘Ianos’ shkatërron dhe përmbyt ishujt grekë në Jonit. Pamje apokaliptike…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Greqia po kalon momente vërtetë dramatike paniku të shoqëruara me shkatërrim, si pasojë e ciklonit tropikal që ka goditur brigjet Veriperëndimore të vendit.

Cikloni “Ianos”, i shoqëruar me erëra të forta dhe shira të rrëmbyeshëm ka goditur që mbrëmë rajonet në Kefalonia, Ithaca dhe Zakynthos në gadishullin e Peloponezit në Greqi, që tashmë janë në vorbullën e syrit ciklonik.

“Ka dëme por ato nuk kanë rrezikuar jetën e njerëzve”,- tha së fundmi Zv.ministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias, pas takimit në mëngjes me drejtuesit e shtabit të Mbrojtjes Civile, në lidhje me ecurinë e motit të keq.

“Ne mbetemi në gatishmëri absolute”,- tha nënsekretari i Mbrojtjes Civile dhe Menaxhimit të Krizave, duke paralajmëruar momentin kritik dhe duke deklaruar se, orët e ardhshme do të jenë shumë kritike, shkruan “Kathimerini”.

Sipas Hardalias, priten fenomene të tjera të motit intensiv dhe reshje të mëdha shiu.

Siç përmendi ai, ndërprerjet e energjisë janë regjistruar në Zakynthos, Kefalonia dhe Ithaca, megjithatë, po punohet për ta rikthyer atë.

“Cikloni do të qëndrojë në perëndim për 6-9 orë dhe më pas do të lëvizë në Jug“,- shtoi ai.

Jugu i Greqisë pritet ende të goditet më shumë nga cikloni, teksa erërat dhe shiu që e karakterizon do të arrijë deri në rajonin e Atikës, ku ndodhet kryeqyteti Athina.

Lajmi i mirë është se deri tani grekët janë treguar të kujdesshëm dhe kanë marrë masat pasi asnjë i lënduar nuk është regjistruar nga cikloni dhe forca e tij.

/GazetaReforma.com/

Shpërndaje
Share.

Komento