Fitorja e dytë rradhazi, Leclerc përsërit Alonson, triumfon në Monza

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Charles Leclerc triumfoi në Monza, piloti francez i Ferrarit rregjistroi suksesin e dytë rradhazi në Formula 1.

Ai fitoi në shtëpinë e Ferrarit pas 9 viteve nga suksesi i fundit i kokëkuqes aty.

Fitorja e fundit e skuderisë italiane datonte në vitin 2010 dhe ishte arritur nga spanjolli Fernando Alonso.

Francezi fitoi një garë shumë të luftuar në të cilën vuajti presionin e binomit të Mercedes, Bottas dhe Hamilton.

Ata rezistuan duke kompletuar podiumin bashk me Leclerc.

Garë për t’u harruar ajo e Sebastian Vettel i cili e nisi mirë por për shkak të një gabimi u penalizua me 10 sekonda dhe e mbylli garën në vendin e 13-të.

Vendi i 4-t në Monza shkoi për Daniel Ricciardon, i 5-ti u rendit Hulkenberg, që la pas Albon, ndërsa vetëm i 8-ti u rendit Max Verstappen i cili u nis nga fundi për shkak ndërrmi të motorrit.

Në klasifikimin e përgjithshëm Hamilton kryeson me 283 pikë, 62 më shumë se Valteri Bottas.

Shpërndaje
Share.

Komento