fbpx

Ekskluzive/ Fillojnë arrestimet e kontrollorëve, Balluku pranon hapur shkeljet dhe nuk mohon zëvendësimet

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gazeta Reforma bëri pak më parë të ditur lajmin se kontrollorët që u futën në grevë në aeroportin e Rinasit do të zëvendësohen me kontrollorë turq. Gjithashtu kanë filluar shoqërimet e para në polici të kontrollorëve që bllokuan fluturimet.

Ndërkohë, lidhur me situatën ka folur në emisionin Opinion edhe ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku e cila me gojën e saj ka bërë të ditura disa shkelje njëra pas tjetrës.

Pikë së pari, Balluku ka deklaruar se paga e kryetarit të bordit është 230 mijë lekë të vjetra, ndërsa anëtarët paguhen me 190 mijë lekë. Nëse Balluku nuk është e vetëdijshme, ky informacion është lehtësisht i aksesueshëm kudeo dhe është një vendim që qeveria ku ajo bën pjesë e mori pak kohë më parë: Paga minimale në Shqipëri është 30 000 lekë të reja.

Pse këta punëtorë paguhen më pak nga se e parashikon ligji?

“Kryetari i bordit merr 230 mijë lekë të vjetra, ndërsa anëtarët marrin 190 mijë lekë të vjetra… nuk e di se si mund të ulet”, ka thënë Balluku.

Po ashtu Balluku deklaroi se ndaj kontrollorëve është bërë kalëzim penal ndaj kontrollorëve , ndërkohë më herët Rama dhe vetë ministrja kishin deklaruar se afati për t’u kthyer në punë ishte deri ditën e nesërme. Lajmin për zëvendësimin e kontrollorëve ajo nuk e ka mohuar.

Nëse kontrollorët kishin ende afat pse ndaj tyre është hapur kallëzim penal nga Albcontrol?

Jo vetëm kaq, por zëvendësiuesit e tyre janë gjetur dhe deri tani mësohet se janë shoqëruar në polici të pakëtn 7 persona për Veprën penale për të cilën po hetohet lidhet me “Shpërdorim detyre”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal. Numri i punonjëse të arrestuar pritet të rrite për shkak të rezistencës, ndërsa menjëherë sa ka dalë nga emisioni “Opinion” është shoqëruar në polici kontrollorja Flora Ndreca.

 

 

Shpërndaje
Share.

Komento