- Reklamë -spot_img
25.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetEfekti bumerang/ I garantuan shumë fitore në luftën me Ukrainën, pse Putin...

Efekti bumerang/ I garantuan shumë fitore në luftën me Ukrainën, pse Putin trembet nga mercenarët e tij Wangner?

- Reklamë -spot_img

Në verën e vitit 1934, Hitleri urdhëroi vrasjen e udhëheqësve të SA, një milicë private naziste që po dilte jashtë kontrollit dhe kërcënonte pushtetin e tij. Vrasja e dukshme e Maksim Fomin, i njohur si Vladlen Tartarsky – një kritik pro-luftës i zëshëm i trajtimit të pushtimit të Ukrainës nga Kremlini dhe nxitës i tifozëve të grupit të mercenarëve Wagner – është interpretuar nga disa si një e shtënë në harqet e liderit të Wagnerit, Yevgeny. Prigozhin.

Për Prigozhin flitet ndonjëherë si një pasardhës i mundshëm i Putinit dhe në muajt e fundit ka kryqëzuar shpesh shpatat me rrethin e brendshëm të Putinit, duke pretenduar publikisht paaftësi dhe madje duke akuzuar ministrin e mbrojtjes Sergei Shoigu për tradhti. Kjo duket se e ka tronditur Putinin si dhe kryesinë ushtarake deri në atë masë sa që ushtria është akuzuar për shpenzimin e qëllimshëm dhe të panevojshëm të jetëve të mercenarëve të Wagner-it dhe privimin e tyre nga municioni për t’u prerë krahët dhe madje për t’i hequr qafe.

Tani Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar raporton se Rusia po kërkon të sponsorizojë dhe zhvillojë kompani alternative ushtarake private (PMC) për të zëvendësuar Wagner në Ukrainë. Wagner, me 30,000-50,000 luftëtarë në vend, ka qenë thelbësor për përpjekjet e lëkundura të luftës të Putinit, duke ndërmarrë misione që ushtria e rregullt nuk do t’i bënte, dhe kështu lëvizjet e dukshme kundër grupit tregojnë se sa një kërcënim i madh duhet të besojë Putini që paraqet Prigozhin.

Wagner nuk do të jetë i lehtë për t’u zëvendësuar. Përveç aktiviteteve të saj në Ukrainë, rrjeti i saj, i ndërthurur me politikën e jashtme dhe ekonomike ruse, shtrihet nga Siria në Afrikë, nga Evropa në Amerikën Latine. Ajo u ushqye dhe u shkatërrua nga kjo luftë dhe ndoshta është bërë shumë e madhe për t’u zhdukur plotësisht.

Megjithatë, ndërsa Putini mund të jetë më mirë të heqë dorë nga veshjet ushtarake private dhe rreziqet e brendshme që ato përfaqësojnë, ato i sjellin atij shumë përfitime. Së pari, ai e di se liderët e kaluar rusë janë rrëzuar nga shkalla e lartë e viktimave dhe dëshpërimi i tij për të shmangur humbje edhe më të rënda ndihmon për të llogaritur kujdesin e dukshëm të Rusisë në ofensivën e saj aktuale dhe hezitimin e Kremlinit për të urdhëruar një mobilizim të plotë. Vdekjet e mercenarëve nuk duhet të raportohen zyrtarisht dhe çantat e trupit të tyre nuk tërheqin asgjë si emocionet e viktimave ushtarake që kthehen.

Wagner ka treguar gjithashtu pa dyshim, veçanërisht në Bakhmut, se kompanitë private ndonjëherë mund të operojnë në mënyrë më efektive, të pashalosura nga burokracia dhe skleroza institucionale shpesh karakteristike e forcave të rregullta. Edhe pse pronarët e tyre janë të motivuar nga fitimi, PMC-të janë gjithashtu më të lira, pa kostot e rënda të trajnimit të gjerë, pensioneve, pagesave për aftësinë e kufizuar dhe pagave më të larta.

Një konsideratë kryesore në këtë luftë është se PMC-të dhe luftëtarët e tyre nuk janë ligjërisht të përgjegjshëm. Në fakt, sipas ligjit rus, ato janë të paligjshme dhe për këtë arsye të mohueshme. Ata nuk janë të regjistruar komercialisht, nuk paguajnë taksa dhe nuk ekzistojnë zyrtarisht. Wagner ka treguar një nivel të pamëshirshëm edhe më të madh se shumica e forcave të rregullta ruse: përdhunimin, plaçkitjen, torturimin dhe vrasjen e të burgosurve dhe civilëve me pak frikë se do të sillen para drejtësisë.

Putini do të kërkojë t’i kombinojë këto avantazhe me një përbërës që ka ndoshta rëndësinë më të madhe në një luftë që nuk do të planifikojë: besnikërinë. Këtu mund të ndërhyjë ministri i mbrojtjes Sergei Shoigu, objektivi i zemërimit të Prigozhinit. Kjo tingëllon e çuditshme për veshët e perëndimit, por edhe Shoigu besohet se ka ushtrinë e tij private në Ukrainë, Patriot, një organizatë ilegale që lufton për përfitime përkrah shtetit. forcat që ai drejton ligjërisht.

Ndoshta Patriot do të bëhet pasardhësi i vajosur i Wagner. Shoigu është një mik afatgjatë i Putinit, besnikëria e të cilit është e padiskutueshme, pasuritë e tij janë të lidhura me atë të Putinit dhe e ardhmja e të dyve varet nga rezultati në Ukrainë.

Transformimi i shpejtë i skenës PMC të Rusisë, dhe veçanërisht largimi i Wagnerit nga fusha e betejës, mund t’i ofronte Putinit një atu, siç bëri eliminimi i SA për Hitlerin; dështimi për ta bërë këtë mund të shënojë fundin e tij. Sido që të jetë, i gjithë ky është një lajm i keq për Perëndimin, i cili në vitet e ardhshme pa dyshim do të ndjejë efektet në rritje në mbarë botën e një rrjeti të ngurtësuar nga beteja e grupeve mercenare ruse. /The Telegraph

*Përshtati: Gazeta Reforma

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë