Detajet: si mbërriti 15 herë trageti me lëndë kancerogjene në Shqipëri, ja emrat e të arrestuarve

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Më herët mbrëmjen e sotme, Policia e Shtetit njoftoi se një traget me mbetje të rrezikshme që vinte nga Italia është ndaluar në portin e Vlorës dhe në pranga kanë rënë 6 persona.

Gjatë kontrolleve të kryera blutë kanë gjetur në pjesën fundore të tragetit një sasi të papërcaktuar mbetjesh të ndaluara e të dyshuara të rrezikshme për të hyrë në Republikën e Shqipërisë.

Së fundmi, janë zbardhur detaje të reja lidhur me operacionin “Amianti” i cili vuri në pranga gjashtë persona nga 28-71 vjeç.

Bëhet me dije se të arrestuarit kanë bërë 15 rrugë, pa arritur të zbuloheshin, duke u kamufluar pas një firme pastrimi.

Mbetjet e rrezikshme ishin vendosur nëpër enë të mbështjella me një letër të verdhë, që mbante sipër logon e një firme italiane të quajtur “Eni”.

Më pas ato ishin vendosur në disa fuçi të mëdha e të zeza, të cilat po ashtu ishin me logon e verdhë “Eni”.

Kompania në fjalë e ka bazën në Romë dhe merret me distribuimin dhe shpërndarjen e gazit në banesa dhe me linjën e energjisë elektrike.

Të arrestuarit kanë deklaruar për policinë se në Shqipëri fusnin produkte kimike për pastrim, në emër të një firme “Delfini 1”, që i fusnin në fuçi nafte, i hipnin në furgonin tip “Iveko”, me targa AA 417 SC dhe me anë të tragetit të linjës Brindisi-Vlorë i sillnin në Shqipëri.

Po ashtu, janë zbuluar edhe identitetet e personave të arrestuar:

Zamir Kornuzi, 46 vjeç, banues në Vlorë pronari i pikës së grumbullimit firma “Kornuzi”

Arber Cuni, 28 vjeç, banues në Vlorë shoferi i fugonit tip “Iveko”, me targa AA 417 SC

Agron Brataj, 48 vjeç, banues në Vlorë drejtor operativ i agjensisë Euroferries”

Festim Tafa, 72 vjeç banues në Tiranë, kapiteni i tragetit S.T.DAMIAN.

Elisabeta Cuni, 55 vjeç, banuese ne Vlorë administratore e firmës së pastrimit “Delfini

Kujtim Xhafellari 65 vjeç banues ne Vlorë zëvendes kapiten i tragetit S.T.DAMIAN

Materialet procedurale u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Vlorë, për veprën penale “Kontrabanda me mallra të ndaluara”, “Menaxhimi i mbetjeve” dhe “Transportimi i mbetjeve”.

Shpërndaje
Share.

Komento