- Reklamë -spot_img
11.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetDalin në "shesh" të palarat! Mbyllet kirurgjia në spitalin e Kavajës, s'ka...

Dalin në “shesh” të palarat! Mbyllet kirurgjia në spitalin e Kavajës, s’ka mjek

- Reklamë -spot_img

Ditën e sotme bëhet me dije një tjetër problem shqetësues për qytetarët.
Pas mungesës së mjekëve pneumolog në qendrën spitalore QSUT sot mësohet se për shkak të mungesës së mjekëve specialistë kirugë ka bërë që në spitalin e ri të Kavajës pavioni i kirurgjisë të qëndrojë i mbyllur.

Në një intervistë për Top Channel shefi i poliklinikës së specialiteteve Kavajë u shpreh se kanë vetëm një kirurg dhe një anestizist.

-Po anestezist dhe kirurg?

Për momentin kemi një anestezist dhe kirurg, por presim të lidhim kontratë me një kirurg tjetër që të fusim në funksion pavionin e kirurgjisë.

27 mjekë specialist të spitalit të Kavajës, duhet t’i shërbejnë 100 mijë banorëve. Numri i mjekëve është i pamjaftueshëm për këtë numër të lartë banorësh. Por përveç kësaj në spitalin e Kavajës mungojnë dhe mjekët specialit, pacientët që kanë nevojë për një konsult neuropsikiatri jo gjithnjë e marrin atë kur kanë nevojë.

“Për momentin kemi mungesë të pjesshme të neuropsikiatrit na vjen një neurologe nga Spitali Rajonal i Lezhës, 4 herë në muaj  dhe na ofroj asistencën e saj dhe shumë shpejt presim të na ofrohet një mjeke neurologe”, u shpreh Adriatik Abdurrahmano.

Shërbimi i urgjencës punon në çdo ditë dhe orë të javës, ndërsa edhe ata pak mjekë specialist që punojnë në këtë spital, jo çdo ditë janë aty për të punuar.

“Gjatë gjithë javës konsulatat spitalore bëhen nga e hëna në të shtunë, të gjithë specialistët janë të gatshëm për të dhënë shërbimin e tyre. Ndërkohë në spital funksion shërbimi patologjia, obsentrikës, pediatrisë. Presim të fusim në punë dhe shërbimin e kirurgjisë me afrimin e një kirurgu të ri. Në ditën e djelë është pushim si në të gjithë Shqipërinë, në rast nevoje thirrën specialistët për të dhënë ndihmën e tyre”.
Për mjekët që punojnë në QSUT apo në spitalin e Traumës, fundjava nuk është një ditë pushimi, përkundrazi për ta janë ditët më të vështira të punës pasi presin të gjitha rastet e vështira të spitaleve rajonalë. /TCH

 

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj