- Reklamë -spot_img
25.5 C
Tirana
Faqja kryesoreSportRajoniCOVID-19 në Kosovë/ Shënohen dy viktima, ja sa raste të reja u...

COVID-19 në Kosovë/ Shënohen dy viktima, ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

- Reklamë -spot_img

Institutit  Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ditën e sotme janë regjistruar dy vdekje dhe 58 raste të reja infektimi. Lajm i mirë është se e kanë fituar betejën  me COVID-19 në 24 orët e fundit 156 persona. Në ditët e fundit Kosova ka regjistruar shifra të ulëta të infektimeve dhe të fataliteteve.

Njoftimi i plotë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.816 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 58 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 2 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Mitrovicë 1 rast (73 vjeç), Prizren 1 rast (86 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 107.178 raste nga 585.613 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.239 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 156 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 101.099 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.840.

Rastet pozitive janë nga komunat: Lipjan 8 raste, Prishtinë 7 raste, Prizren 7 raste, Ferizaj 6 raste, Gjilan 6 raste, Pejë 4 raste, Vushtrri 4 raste, Fushë-Kosovë 3 raste, Mitrovicë 3 raste, Skenderaj 3 raste, Istog 2 raste dhe me nga një rast komunat Drena, Gjakov, Obiliq, Podujevë dhe Suharekë.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën! Respektoni distancën!

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë