- Reklamë -spot_img
27.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaKosovëCOVID-19 në Kosovë/ Bie “lehtë” numri i të infektuarve, 18 humbje jete

COVID-19 në Kosovë/ Bie “lehtë” numri i të infektuarve, 18 humbje jete

- Reklamë -spot_img

Instituti i Shëndetit Publik, ka bërë publike të dhënat e fundit në lidhje me pandeminë e COVID-19. Nga 13.120 testime të kryera në të gjithë territorin e vendit, 1.891 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Ajo që vihet re është një rënie e numrit të rasteve pozitive.

Fatkeqësisht numri i viktimave mbetet i lartë, pasi në 24 orët e fundit humbën jetën 18 pacientë. Në total numri i rasteve aktive është 25.797.

Lajm i mirë është se e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm 1.483 qytetarë, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 112.883. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 794.812 doza të vaksinës.

Ministria e Shëndetësisë iu ka bërë apel qytetarëve që të zbatojnë me përpikmëri masat e vendosura anti-COVID dhe të vaksinohen.

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

#Bashkëiadalim

28 Gusht 2021: Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon:

Në 24 orët e fundit janë dhënë 15.967 doza të vaksinës kundër COVID-19.

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 794.812 doza të vaksinës.

Deri më sot 267.979 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Nga 13.120 testime, 1.891 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 18 raste të vdekjes.

Sot janë shëruar 1.483 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 112.883.

Në total numri i rasteve aktive është 25.797.

Të dhënat e detajuara mund të i gjeni në linkun:

https://datastudio.google.com/…/2e546d77…/page/MT0qB

Mbani maskat!

Respektoni distancën!

Mbani higjienën!

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë