- Reklamë -spot_img
13.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetÇmimet në "stratosferë"! Rriten pagat për policët, gardistët dhe zjarrfikësit, ja sa...

Çmimet në “stratosferë”! Rriten pagat për policët, gardistët dhe zjarrfikësit, ja sa përfitojnë

- Reklamë -spot_img

Teksa vendi ynë po përballet me një rritje stratosferike të çmimeve, një grup profesionesh do të kenë rritje page.

Lajmin e bëri të ditur vetë kryeministri Edi rama i cili deklaroi se zjarrëfikësit, punonjuësit e policisë dhe një grup nga administrata publike do të përfitojnë nga ky vendim.  Rritja e pagës për punonjësit bazë të policisë do të jetë 15 për qind, ndërkohë që për ata që janë në nivel oficerësh, rritja do të jetë me 7 për qind, në bazë të asaj që thotë kryeministri. Gjithashtu njoftohet se rritje të pagës do të ketë edhe për punonjësit e Gardës së Republikës, policët e burgjeve si edhe administratën publike.

“Kemi marrë vendimin që Policia e Shtetit, nivelet bazë, punonjësit e policisë në nivel inspektorësh, si dhe niveli i mesëm të kenë një shtesë page respektivisht 15 dhe 7%. E njëjta gjë vlen për Gardën e Republikës. E njëjta gjë vlen për policinë e burgjeve, për zjarrfikësat, për adimistratën publike dhe jo vetëm për nëpunësit në shërbimin civil, por gjithë punonjësit mbështetës. Të gjitha këto vendime hyjnë në fuqi menjëherë. Paga e ardhshme që do marrin këto kategori do jetë paga e rritur. Ajo që vlen të theksohet është se principi mbetet po ai i ditës së parë. Kush ka më pak, mbështetet më shumë.

Nga ana tjetër e njëjta gjë do të ndodhë me pensionet, të cilat janë riindeksuar dhe kemi rritje 9.5 % në raport me pensionin e një vit më parë dhe kjo gjë do të materializohet në pensionet e radhës. E njëjta gjë me të gjitha familjet në ndihmë ekonomike që kanë rritje 10%, por ku gratë kryefamiljare me dy fëmijë kanë dyfishim të ndihmës ekonomike”, deklaroi Rama.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj