Bojkot dhe përshkallëzim protestash, ja çfarë u vendos në mbledhjen e Ligës

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

U mbajt sot në ambientet e stadiumit “Air Albania”, mbledhja e radhës e Ligës Profesioniste në lidhje me situatën jo fort të mirë që po kalon sporti në përgjithësi.

Menjëherë pas kësaj mbledhjeje është publikuar edhe një deklaratë e Ligës ku bëhet me dije se më 10 tetor është projektuar edhe një protestë masive. Kjo ndodh pasi kryeministri Rama deklaroi se komuniteti i futbollit duhet ta harrojë presionin ndaj qeverisë.

Deklarata e Ligës Profesioniste të Futbollit
Anëtarët e Ligës Profesioniste të Futbollit u mblodhën sot për të diskutuar në lidhje me çështjet organizative dhe me vijimin e bojkotit të kampionatit të Kategorisë Superiore.
Gjatë diskutimeve Asambleja e Ligës u dakordësua për hapat e mëtejshëm në luftën për plotësimin e katër kerkesave të Ligës drejtuar qeverisë.

LPF do të intensifikojë kontaktet me negociatorin e qeverisë z. Fidel Ylli dhe për këtë ngarkohet Kryetari i Ligës dhe Sekretari i përgjithshëm për te ndjekur hap pas hapi ecurinë dhe reagimin e qeverisë pas dërgimit të relacionit shpjegues për kërkesat e Ligës.

LPF është e vendosur për vazhdimin e bojkotit dhe përshkallëzimin e protestave, duke projektuar protestën masive të futbollistëve më datë 10 tetor 2020. Për këtë do të ngrihet një grup pune për organizimin e saj dhe sensibilizimin e opinionit publik.

Deri më tani nuk kemi asnjë reagim nga qeveria për kërkesat e Ligës. Anëtarët e Ligës Profesioniste të Futbollit mbeten shpresëplotë për një përgjigje sa më shpejtë nga ana e qeverisë dhe për veprime konkrete në shqyrtimin dhe plotësimin e këtyre kërkesave që mund të sjellin zgjidhjen e ngërçit të krijuar.

Shpërndaje
Share.

Komento