Apeli i mjekut të njohur: Kjo pajisje elektroshtëpiake është rrezik i lartë infektimi nga COVID-19

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mbrëmjen e sotme doktori i njohur Roland Xhaxho, ka folur për mënyrat e përhapjes së koronavirusit duke dhënë dhe disa këshilla për qyetarët.

I ftuar në emisionin “Open”, doktori tha se nuk duhet përdorur aspak kondicioneri, pasi përhap COVID-19, sepse virusi qëndron 3 orë në ajër.

“Ka studime që virusi qëndron 3 orë në ajër. Si dhe ai mund të qëndrojë në objekte. Në shtëpi është e ndaluar të përdoret kondicioneri. Mund ta ketë një person virusin dhe me anë të kondicionerit mund të infektohen të tjerët- tha doktori i njohur”, u shpreh mjeku.

Mbrëmjen e sotme një tjetër person ka ndërruar jetë, duke e çuar në 7 numrin e viktimave, teksa ka shkuar në 176 numri i të prekurve nga koronavirusi, teksa vetëm dje janë shënuar 28 raste të reja nga 103 testime, rritja më e madhe që nga fillimi i epidemies në vendin tonë.

Hartës së qyteteve të prekura tashmë i është shtuar edhe Tropoja, ku janë shënuar 2 raste, ndërsa në Spitalin Infektiv janë shtruar 73 persona, tre prej të cilëve në terapi intensive, ku dy prej tyre janë intubuar.

Në mesin e të prekurve janë edhe 4 fëmijë, gjendja e të cilëve është e stabilizuar.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:
– Tiranë 102 raste
– Durrës 10 raste
– Lushnje 4 raste
– Elbasan 5 raste
– Rrogozhinë 2 raste
– Fier 18 raste
– Kavajë 4 raste
– Korçë 11 raste
– Vlorë 5 raste
– Shkoder 5 raste
– Lezhë 4 raste
– Berat 1 raste
– Has 2 raste
– Krujë 1 raste
-Tropojë 2 raste

Mes të prekurve janë edhe 10 mjekë dhe kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, i cili prej pak ditësh ndodhet në vetizolim pasi rezultoi pozitiv me koronavirus, teksa ka dyshime se mund të jenë infektuar edhe persona pjesë të Task-Forcës, apo Ministrisë së Shëndetësisë.

Shpërndaje
Share.

Komento