Anglia, në karantinë nga nesër. Ja deri kur do të zgjasë izolimi…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Me koronavirusin nuk bëhet shaka, prandaj këtë fazë të dytë të kthimit të pandemisë, duket se shtetet e Europës e kanë marrë më me seriozitet.

Britania e Madhe është vendi i radhës në Europë e cila ka deklaruar nisjen e një karantine të pjesshme.

Karantina, e cila do të hyjë në fuqi në Angli nga nesër për shkak të epidemisë së virusit korona, do të përfundojë “automatikisht” më 2 dhjetor, deklaroi sot kryeministri britanik Boris Johnson.

“Këto masa të vjeshtës si pjesë e luftës kundër rritjes së numrit të rasteve me koronavirus përfundojnë automatikisht më 2 dhjetor”,- tha Johnson.

Kryeministri britanik shpresonte që pasi të hiqej karantina, vendi do të funksiononte përsëri me hapjen e kompanive dhe dyqaneve përpara Krishtlindjeve.

“Por kërkon që secili prej nesh të bëjë një përpjekje për të zvogëluar rritjen e sëmundjes koronare të zemrës. Unë nuk kam asnjë dyshim absolutisht se mund ta arrijmë atë”,- tha Johnson.

/GazetaReforma.com/

Shpërndaje
Share.

Komento