Akuzohet për shpërdorim detyre, Gjykata merr vendimin që nuk pritej për Saimir Tahirin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ditën e sotme, ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri u paraqit para Gjykatës për të marrë vendimin definitiv lidhur me akuzat që rëndojnë mbi të. Gjykata e Apelit ka dalë jashtë çdo parashikimi, pasi e ka rikthyer çështjen ndaj ish-ministrit Tahiri për rigjykim. Gjatë seancës së sotme të pranishëm në sallë ishin edhe përfaqësues të ambasadës Amerikane.
Kjo senacë ka zgjatur rreth 30 minuta, ndërsa trupa gjykuese u shpreh se nuk ka asnjë provë për shpërdorim detyre, për të cilën u dënua Tahiri, dhe nga sot ai nuk është më i dënuar por i pandehur. Procesi gjyqësor  i stërgjatur për kaq shumë kohë ndaj ish-ministrit tregon shumë për funskionimin e sistemit gjyqësor në Shqipëri, sidomos me rigjykimin e tij nga e para.

Edhe pse trupa gjykese u shpreh se nuk kanë asnjë provë kundër Tahirit, sorollatjet e ish-ministrit të Brendshëm, mesa duket do nisin nga e para. Imagjinoni këtu se çfarë ndodh në dyert apo sallat e gjykatave shqiptare, kur brenda tyre janë qytetarë të thjeshtë e pa influencë. Kujtojmë këtu se Prokuroria e akuzonte Tahirin se në kohën kur ishte ministër i Brendshëm bashkë me ish-drejtorin e Policisë Vlorë, Jaeld Çela kanë bashkëpunuar me Moisi Habilajn dhe vëllezërit e tij për trafikun e drogës.
Gjithmonë Saimir Tahiri ka pretenduar pafajësinë vazhdimisht duke thënë se akuzat që i janë bërë janë false dhe të qëllimta.

Shpërndaje
Share.

Komento