Akuzohet për ‘konspiracion kriminal’ në bashkëpunim/ Ish-presidentit francez që groposi Gaddafin, i ka ardhur radha?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ai akuzohet se ka marrë pjesë në krimin e organizuar, ka kryer veprimtari konspirative të nivelit global dhe ka shkatërruar stabilitetin e disa shteteve duke përvetësuar miliarda pasuri dhe duke shkaktuar vrasjen e disa personazheve të famshëm. Akuza për bashkëpunim edhe me ish-presidentin amerikan Barack Obama, mund ta çojë atë tani në një proces gjyqësor.

Hetuesit në Francë kanë lëshuar një akuzë të katërt kundër ish-presidentit Nicolas Sarkozy, që supozohet se ka marrë para nga Libia, për të financuar fushatën e tij presidenciale në vitin 2007.

Ai akuzohet për konspiracion kriminal. Akuza mund ta çojë tani në një proces gjyqësor.

Featured image of article: Ish-presidenti francez akuzohet për ‘konspiracion kriminal’/ Sarkozy: Jam i pafajshëm

Ndërkohë sipas mediave të huaja, pas katër ditësh marrje në pyetje, Sarkozy ka mohuar akuzat që i janë vënë. Po ashtu ka dhe raste të tjera kundër tij, sipas mediave të huaja.

Në 2018 ai u akuzua për korrupsion, financim të paligjshëm të fushatës dhe përfitim nga fondet publike. Në janar, hetuesit vendosën edhe ndihmësin e sarkozisë, Thierry Gaubert, nën hetim zyrtar.

Prokurorët dyshojnë se, Sarkozi dhe disa bashkëpunëtorë, kanë marrë miliona euro nga regjimi i kolonelit të ndjerë Muammar Gaddafi, për të ndihmuar fushatën e tij zgjedhore. Sarkozy shërbeu si president nga 2007 deri në 2012.

“Pafajësia ime është edhe një herë tjetër e goditur nga një vendim që nuk bazohet në asnjë provë për cfarëdo financimi të paligjshëm”,- shkroi ai në facebook.

/GazetaReforma.com/

 

 

Shpërndaje
Share.

Komento