Aksidenti tragjik në Bullgari, mbërrijnë në Shkup trupat e pajetë të 45 viktimave (Video)

0
381

Një aksident i rëndë më pasojë 45 viktima ndodhi më 23 nëntor të këtij viti në Bullgari, ku një autobus u përplas me bordurat e rrugës dhe mori flakë.

Ndërkohë ditën e sotme kanë mbërritur në Maqedoninë e Veriut, trupat e 45 viktimave që humbën jetën në aksidentin tragjik në Bullgari.

Mes viktimave ishin dhe 12 fëmijë, ndërkohë që të vetmit që mbijetuan ishin 7 persona. Trupat e pajetë të viktimave u nisën me avionë nga Sofje drejt Shkupit, ku u pritën me një ceremoni zyrtare, në prezencë edhe të delegacionit shtetëror. Siç raportojnë mediat maqedonase, trupat e pajetë do të tërhiqen nga familjarët e tyre dhe më pas do të bëhen edhe ceremonitë e varrimit.

Ndërsa në media ka qarkulluar se shkaku kryesor i aksidentit tragjik ishte transportimi i karburantit shtesë me autobus, hetuesit e kanë rrëzuar këtë pretendim, duke thënë se është plotësisht i pabazë.

Zëdhënësja e kryeprokurokurorisë bullgare, Siika Mileva, ka folur rreth një misteri, se vetë 44 trupa arritën të identifikoheshin dhe se 1 është zhdukur.

“Kështu është matematika e thjeshtë që kemi të dhëna se në autobus ishin 52 pasagjerë. Ne gjetëm 44 kufoma, 7 persona, 4 burra dhe 3 gra u shtruan në spital. Enigma e madhe mbetet, ku është personi i tetë? Ne punojmë sipas atij versioni, nuk duam të ngatërrojmë publikun. Mund të jetë edhe një deklaratë e papërshtatshme nga një dëshmitar okular”, tha Mileva.

 

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj