Akademia çobenjve, Korreshi nuk lë pa thumbuar ish-ministren Krifca: A do ta vazhdojmë këtë nismë, se njerëzit atje kanë blerë edhe fyellin

0
19

Shkarkimi i ministres së Bujqësisë, Frida Krifca pas skandalit me fondet e IPARD nuk kaloi pa u ironizuar nga deputeti demokrat, Saimir Korreshi në seancën e sotme plenare. Korreshi solli në vëmendje nismën për akademinë e çobenjve dhe duke ironizuar tha: A do ta vazhdojmë këtë nismë? Se njerëzit atje kanë blerë edhe fyellin.

“Lamë përgjysmë një nismë shumë të rëndësishme, akademinë e çobenjve. A do ta vazhdojmë këtë nismë? Se njerëzit atje kanë blerë edhe fyellin. Dërgojini një mesazh ministres. Unë merak e kam, se njerëzit atje hanë dhe ushqehen me bujqësi. 40% e krahut të punës në Shqipëri mbahet me bujqësi. Bujqësia është në ditën e saj më të zezë, ndërkohë që janë në pikë të hallit. I premtuat 300 mijë lekë për grurin, ndërkohë që sot gjithë fermerët e Myzeqesë do tregojnë se gruri ka mbetur i pashitur. Meqë ka ardhur hetimi i fondeve të IPARD, na e sillni dhe ne ta shikojmë. A do bëhen vila të tjera me këto fonde? Nga 200 vetë që keni marrë, janë apo nuk janë 2-3 nga Myzeqeja. Kur denoncoja këtu marrjen e tokave me qira të njerëzve të ardhur nga Tirana, na quanit të dehur. A do vazhdojmë të hamë qumësht pluhur, apo do të kompensojmë ndonjë lopë? Për peshkun nuk po të them gjë se jeni nga Vlora dhe e keni merak vetë. Sistemi shëndetësor është një hale. Hajde shikoni ambientin për 200 mijë banorë, në çfarë gjendje alarmante është spitali në Lushnje. Nuk punon grafia, turp i Zotit. Do shkojmë te fotografi tani të bëjmë grafinë”.

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj