Dëmet e tërmetit të 26 nëntorit. 38 urdhër-arreste, mes tyre edhe zyrtarë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Më në fund duket se përgjegjësit e për dëmeve të tërmeti të 26 nëntorit do vihen para drejtësisë.

Policia, pas një aksioni të finalizuar pasditen e sotme, ka ndaluar zyrtarë dhe ndërtues të pallateve të dëmtuara në Vorë, Kashar dhe Farkë.

Bëhet me dije se Prokuroria e Tiranës ka lëshuar 38 urdhër-arresti, por deri tani janë arrestuar 30.

Mes të ndaluarve janë edhe ish-kryekomunarët e Farkës Fatbardh Plaku dhe ai i Kasharit Besnik Fuçia, si dhe shefi i Urbanistikës në Vorë, Luan Beta.

Ata akuzohen për ndërhyrje për paligjshme në pallatet e dëmtuara, duke holluar bazamentet mbajtëse të tyre.

Ky aksion ka ardhur pas hetimeve të nisura pas vlerësimit të dëmeve nga tërmeti.

Shpërndaje
Share.

Komento