- Reklamë -spot_img
24.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaVrasja e presidentit të Haitit/ Merret nën hetim kryeministri i vendit, çfarë...

Vrasja e presidentit të Haitit/ Merret nën hetim kryeministri i vendit, çfarë thonë autoritetet

- Reklamë -spot_img

Kryeprokurori i Haitit ka nisur hetimet kundër kryeministit Ariel Henry në lidhje me vrasjen e Presidentit  Jovenel Moise në muajin korrik.

Kryeprokurori i nisi hetimet pasi dyshohet se dyshohet se ka komunikuar me një nga të dyshuarit kryesor të kësaj çështje, natën që presidenti Moisen u vra.

Bed-Ford Claude, komisioneri qeveritar i Port-au-Prince, ekuivalenti i një prokurori federal, të martën i kërkoi gjyqtarit që heton vrasjen të akuzojë Henry për përfshirje në këtë çështje, për faktin se një nga telefonatat e regjistruara atë mbrëmje që u vra presidentti është ajo e Henry me të dyshurin kryesor. Ndër të tjera Claude ka kërkuar që Henry-t t’i ndalohet dalja jashtë territorit të Haiti “për shkak të rëndësisë së fakteve të ekspozuara”.

“Ka mjaft elemente komprometuese … për të ndjekur penalisht Henrin dhe kërkuar padinë e tij të plotë,” shkroi Claude.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga kryeministri, i cili u emërua zyrtarisht në post më pak se dy javë pas vrasjes së Presidentit. Kujtojmë se Moise u vra në një sulm nga persona të armatosur në rezidencën e tij private në kryeqytet, Port-au-Prince, më 7 korrik.

Vrasja e futi Haitin në një krizë më të thelle dhe në një komb i cili po luftonte tashmë me paqëndrueshmërinë e përhapur politike dhe dhunën në rritje të bandave, të cilat kanë nxitur frikën tek banorët.

Po ashtu mësohet se urdhër arresti erdhi disa ditë pasi Claude “ftoi” Henry të takohej me të për të shpjeguar pse foli me një nga të dyshuarit kryesorë në vrasjen e Moise.

Kryeministri një ditë më vonë hodhi poshtë atë që ai tha se ishin “taktika devijuese” që synonin mbjelljen e konfuzionit dhe parandalimin e vënies së drejtësisë.

“Fajtorët e vërtetë, organizatorët dhe sponsorët e vrasjes së tmerrshme të Presidentit Jovenel Moise, do të identifikohen, do të dalin para drejtësisë dhe do të dënohen për krimin e tyre,” tha Henry në Tëitter më 11 shtator. Të hënën, Zyra e Haitit për Mbrojtjen e Qytetarëve, një organ i ngjashëm me ombudsmanin, kërkoi që Henri të japë dorëheqjen dhe e nxiti atë të paraqitet në zyrën e prokurorit siç kërkohet për të hedhur dritë mbi situatën.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj