- Reklamë -spot_img
11.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetVeliaj humb "luftën", Gjykata konfirmon mandatin e 6-të të Armando Dukës

Veliaj humb “luftën”, Gjykata konfirmon mandatin e 6-të të Armando Dukës

- Reklamë -spot_img

Zyrtarisht tashmë Armando Duka mund ta ushtrojë detyrën e tij si president i FSHF-së pas fitores së mandatit të 6-të.

Tashmë Gjykata e Tiranës ka hequr ndaj Dukës, masën e sigurisë të pezullimit nga detyra, duke vendosur që ai të hetohet pa asnjë masë sigurie.

Masa e pezullimit nga detyra iu hoq edhe sekretarit të Përgjithshëm të FSHF-së, Ilir Shulku. Ky vendim i jepë të drejtë dy zyrtarëve të lartë të FSHF-së që të ushtrojnë tashmë funksionin e tyre që kanë në federatë. Për kreun e FSHF-së, dhe vartësin e tij, masa e sigurië pezullim nga detyra u vu me kërkesë të prokurorisë.

Kujtojmë që ata u vunë në hetim për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentash. Hetimet ndaj tyre nisën pas kallëzimit të kryetarit të bashkisë Erion Veliaj, se në zgjedhjet e 24 janarit  për kreun e shoqatës rajonale  të  futbollit të Tiranës, u rrit fiktivisht numri i delegatëve për të ndikuar tek rezultati.

Veliaj kallëzoi penalisht, edhe sekretarin e shoqatës, Ardian Haçin dhe sekretarin e përgjithshëm të FSHF, Ilir Shulkun.

Më pas prokuria zgjeroi hetimet, ku sipas akuzës rezultoi i përfshirë edhe presidenti I FSHF,  Armand Duka, që nuk ka marrë masa për mbarëvjatjen e procesit. Për Haçin deri më tani avokatët mbrojtës nuk kanë bërë kërkesë për ndryshim mase të pezullimit.

Me këtë afirmim që Gjykata e Tiranës i bëri mandatit të gjashtë të Armando Dukës, mund të themi që kjo është një “goditje” e fortë për Veliajn, i cili ishte në një luftë të “ftohtë” prej kohësh me kreun e FSHF-së.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj