- Reklamë -spot_img
24.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaTakimi me Merkelin në Tiranë, Zaev: Na duhet sa më parë zgjidhja...

Takimi me Merkelin në Tiranë, Zaev: Na duhet sa më parë zgjidhja e pengesa politike për integrimin

- Reklamë -spot_img

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev me anë të një postimi në rrjetet sociale ka komentuar takimin me kancelaren Merkel në Tiranë.
Zaev ka zbulur se me kancelaren Merkel kanë rënë dakord se integrimi i Maqedonisë së Veriut dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor të mos vonohetmë shumë.
Ndër të tjera ai ka shkruar se Maqedonia e Veriut i ka bërë të gjitha detyrat e shtëpisë dhe duhet sa më parë zgjidhja e pengesave politike për integrimin në BE. Gjithashtu ai ka shtuar se do të punojnë çdo ditë dhe se do të luftojnë për një të nesërme më të mirë për qytetarët e vendit të tij.
Statusi nga Zorana Zaev
Falënderoj Kancelaren Merkel për angazhimin personal, për punën e përkushtuar dhe kontributin e çmuar në forcimin e marrëdhënieve të Gjermanisë me Maqedoninë e Veriut, si dhe për mbështetjen dhe mbështetjen e vendit të saj në rrugën tonë drejt anëtarësimit në NATO dhe në procesin e anëtarësimit të anëtarësimit në BE.
Na duhet sa më parë zgjidhja e pengesave politike dhe integrimi i Maqedonisë së Veriut në BE. I kemi kryer me sukses detyrat e shtëpisë, por kjo nuk do të thotë që të ndalemi këtu, në të kundërtën punojmë çdo ditë dhe luftojmë për një të nesërme më të mirë për qytetarët tanë.
Me Kancelaren Merkel u dakorduam që integrimi në BE si i Maqedonisë së Veriut dhe i rajonit të mos vazhdojë të vonohet dhe se është shënuar progres i qëndrueshëm nga të gjitha institucionet relevante evropiane dhe partnerët ndërkombëtarë të shtetit.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj