- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaSulm i pazakontë në Norvegji, një burrë i armatosur me hark dhe...

Sulm i pazakontë në Norvegji, një burrë i armatosur me hark dhe shigjeta vret disa njerëz

- Reklamë -spot_img

Një burrë i armatosur me hark dhe shigjeta vrau disa njerëz dhe plagosi të tjerë të mërkurën pranë kryeqytetit norvegjez të Oslos para se të arrestohej, thanë autoritetet. Shefi i policisë në qytetin Kongsberg tha se kishte një konfrontim midis oficerëve dhe sulmuesit, por ai nuk dha detaje. Ai tha se kishte disa të vdekur, por nuk dha detaje.

Transmetuesi norvegjez NRK raportoi se të paktën katër persona kishin mbetur viktima të sulmit.

“Njeriu që kreu aktin është arrestuar nga policia dhe nuk ka kërkime aktive për më shumë njerëz. Bazuar në informacionin që kemi, qëndron një person pas kësaj”, tha Shefi i Policisë Oeying Aas.

Policia u njoftua për sulmin rreth orës 18:30. dhe arrestoi të dyshuarin rreth 20 minuta më vonë. Komuniteti është 66 kilometra, ose 41 milje, në jugperëndim të Oslos. Sipas policisë, i dyshuari shëtiste nëpër qytet duke qëlluar mbi njerëz me shigjeta. Disa njerëz u plagosën në dyqane, tha Aas.

Personi që kreu sulmin nuk është marrë ende në pyetje dhe motivi i tij ishte i panjohur, tha Aas. Zyrtarët e qytetit ftuan njerëzit që u prekën nga sulmi dhe të afërmit e tyre të mblidheshin për mbështetje në një hotel lokal dhe i kanë paralajmëruar të mos dalin nëpër rrugë.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj